مجله فرهنگی و هنری

مدیر و سردبیر
علی دهباشی

طرح اصلی روی جلد
مرتضی ممیز

خوشنویسی روی جلد
محمد احصایی

شعر از
سعید نفیسی

فاكس موقت
88958697
تلفن همراه
09121300147

ایمیل سردبیر
dehbashi.ali@gmail.com

ایمیل مجله
info@bukharamag.com

مجله بخارا در اینترنت
bukharamag.com

تهران صندوق پستی
۱۵۶۵۵-۱۶۶

جستجو در بخارا

Loading

اخبار فرهنگی

یادگارهایی دیگر از باستانی پاریزی

مجلس بزرگداشت دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی

مجلس بزرگداشت دکتر باستانی پاریزی ـ عکس از امیر پورمند ـ ایسنا ـ عکس از

مجلس بزرگداشت دکتر باستانی پاریزی ـ عکس از امیر پورمند ـ ایسنا

مراسم سومین روز درگذشت محمد ابراهیم باستانی پاریزی شنبه نهم فروردین ماه ۱۳۹۳ در مسجد جامع شهرک قدس با حضور جمعی از نویسندگان، اهالی قلم،‌ علاقه‌مندان وی  و نیز علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) برگزار شد.

این مراسم را علی دهباشی، مدیر مجله بخارا با قرائت پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به مناسب درگذشت باستانی پاریزی آغاز کرد و پس از آن بخشی از گفت‏‎وگوی دکتر باستانی پاریزی را با مجله بخارا در ۱۳۸۴ نقل کرد.

ادامه مطلب

ریچارد فرای ، ایران دوست آمریکایی درگذشت

ریچارد نلسون فرای (ایراندوست) استاد پیشین ایرانشناسی دانشگاه هاروارد در شهر بوستون آمریکا  پنجشنبه ا۷ فروردین ۱۳۹۳ برابر ۲۷ مارس ۲۰۱۴ درگذشت . نگاهی داریم به زندگی این ایرانشناس برجسته :

پروفسور ریچارد فرای

پروفسور ریچارد فرای ـ عکس از دکتر تورج دریایی

سالشمار زندگی دکتر ریچارد نلسون فرای

ادامه مطلب

خاکسپاری دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی

صبح پنجشنبه ۷ فروردین ماه ۱۳۹۳، پیکر دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی از مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تشییع  و در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا، ردیف ۸۲ مقبره شماره ۳۳  در کنار همسرش حبیبه حائری جبلی به خاک سپرده شد.

 عکس از امید طاری فر

عکس از امید طاری فرد

این مراسم با قرائت قطعه شعری آغاز شد که استاد باستانی پاریزی برای سنگ مزارش سروده بود:

یک عمر شدی مهو تاریخ سِیر           وز جمله علل باز گرفتیم خبر

حق بود که علت‌العلل بود دگر          باقی همگی عوارض زودگذر

سپس با حضور فرزندان استاد، دکتر حمیده و مهندس حمید باستانی پاریزی و با همراهی احسان اشراقی۸۹ شاخه گل نثار تابوت وی شد.

مهندس حمید باستانی پاریزی ـ عکس از امید طاری فرد

مهندس حمید باستانی پاریزی ـ عکس از امید طاری فرد

ادامه مطلب

خاکسپاری دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی

پیکر دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۳ از مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بدرقه خواهد شد.

دکتر باستانی پاریزی در لاله زار ـ عکس از ایرج افشار

دکتر باستانی پاریزی در کوه‎های لاله زار ـ عکس از ایرج افشار

نامه دکتر باستانی پاریزی

نامه دکتر باستانی پاریزی مربوط به دورانی است که مجلۀ « کِلک» را از دست داده بودم. به عبارت دقیق‎تر کودتایی شد و سکان مجله را از دست ما درآوردند. دنبال امتیاز « بخارا» بودم و ادارۀ مطبوعات برای این که توجیهی داشته باشد! از من خواستند که چند استاد شاغل دانشگاه گواهی‎نامه‎ای دربارۀ صلاحیت بنده بنویسند که محبت فرمودند استادانی چون : دکتر زرین کو.ب، دکتر باستانی پاریزی، سید جلال‎الدین آشتیانی و چند تن دیگر نوشتند. آنچه می‎خوانید متن گواهی دکتر باستانی پاریزی است . به تاریخ خرداد ۱۳۷۷ که در شهریور همان سال شماره اول بخارا منتشر شد.

به همراه دکتر باستانی پاریزی و داریوش طلایی در منزل دکتر داریوش شایگان ـ 1392

به همراه دکتر باستانی پاریزی ، ه.ا.سایه،  داریوش طلایی در منزل دکتر داریوش شایگان ـ دی ماه ۱۳۹۲

« این دهباشی که من می‎شناسم از صد تا کدخدای صد ساله و روزنامه‎نویسی عالمتر است و هزار تا دیپلم و لیسانس را در خدمت ادب و فرهنگ پشت سر می‎گذارد و در عالم نویسندگی نیز خیرالظلمه است و صد تا امثال ما مدعیان کتابت را لب رودخانه می‎برد و تشنه برمی‎گرداند. من اعتقادم این است که چنین آدمی می‎تواند خود نشریه‎ای را ایجاد و اداره کند. می‎گویم و می‎آیمش از عهده برون. شاهد کلام من بیست سال استخوان خورد کردن و میدان‎داری و تک تازی اوست در عالم مطبوعات که یک شبه ره صد ساله رفته است. بدون اینکه تپق زده یا سر دست رفته یا دست از پا خطا کرده باشد. با این مراتب مخلص، قول سعدی را ـ با اندک تسامحی ـ تکرار می‎کند که :

حیف است که ذوالفقار علی در نیام باشد و زبان ده‎باشی در کام.

                                                                        با تقدیم احترام

                                                                        خرداد ماه ۱۳۷۷

                                                                        باستانی پاریزی

IMG_0004

IMG_0008

IMG_0009

IMG_0006IMG_0005

مور بی‎چاره ( گفتگو با دکتر باستانی پاریزی) علی دهباشی ـ بخارا ۴۶ ـ آذر و دی ۱۳۸۴

    خدمت دهباشى عزیز… دوست نازنین، عرض می‎‏شود، یادداشت سرکار را در مورد گفتگو به‏ مناسبت هشتادسالگى زیارت کردم. یادم آمد که مرحوم جمال‏زاده مى‏‎گفت: یک وقت مرحوم عباس مسعودى متوجه شده بود که مرحوم تقى‎‏زاده در آستانه هشتاد سالگى است، طى نامه‏‎اى به ‏جمال‏زاده نوشته بود که شما که با تقى‏‎زاده دوست نزدیک هستید، خواهش کنید مطلبى از خاطرات خود براى ما بنویسد، زیرا روزنامه اطلاعات خیال دارد یادنام‏‏ه‏‏‎ای براى هشتاد سالگى تقى‎‏زاده چاپ کند. جمال‏زاده مطلب را با تقى‏‎زاده که آن روزها در اروپا بوده است ـ در میان گذاشته بود.

    تقى‏‎زاده در جواب گفته بود: عجیب است، نمى‎‏دانستم که در ایران کسانى هستند و چوتکه انداخته‏‎اند و پى‏ درپى سالهاى عمر مرا مى‏‎شمرند تا حالا که به‏ هشتاد رسیده‏‎ام مرا روى دست بلند کنند. سلام مرا به‏ ایشان برسانید و بفرمائید، صبر کنید. چند سالى بگذرد ان‏شاءاللّه‏ در صد سالگى خواهم نوشت.

    اینک، بدون اینکه درین قیاس مع‏ الفارق بخواهم شرکت کنم، این جواب را مى‎‏توانم بدهم که: مخلص دلم مى‏‎خواهد هنوز چند سالى زنده بمانم. مى‏‎خواستم تقاضا کنم این اظهار لطف را چند سالى ـ و اگر ممکن نیست ـ چند روزى به ‏تأخیر بیاندازید ـ ما هنوز داریم هشتاد سالِ صد سالِ اولِ عمرِ خود را مى‎‏گذرانیم: و چون تقریبا به ‏تجربه رسیده که این سالها از هر کس تجلیل کرده‏اند ـ اندکى بعدِ ترک دنیا گفته است، و بعضى‏ ها مثل مرحوم دکتر صدیقى و مرحوم دکتر مهدوى، یادواره آنها را در آخرین روز توقف آنها در بیمارستان به‏ نظر آنها رسانده‏ اند ـ از هزاره اول زندگى امیدوارم عمرى باشد براى هشتاد سال صد سال دوم عمر یادداشت مفصلى را خدمتتان تقدیم کنم.

با دکتر باستانی پاریزی

با دکتر باستانی پاریزی

    با همه اینها امتثالألامر جناب دهباشى، چند سطرى گذشته همین از عمر هشتاد ساله را براى اینکه لطفتان بى‏ جواب نماند ـ درین‏جا مى‏ نویسم، و تأسفم این است که براى جوانهاى این روزگار، هرچه صحبت درین یادداشت کرده‏ ام، همه‏ اش گفتگو از مرحوم‏ها و درگذشتگان است ـ و این هم امرى طبیعى است که نوشته هشتاد سالگان از همین‏ گونه است ـ و حتى در بعض کتابهایم وقتى من از کسانى یاد مى‏ کنم ـ در نمونه غلط‏ گیرى دوم، گاهى باید یکى دو کلمه مرحوم به‏ بعضى اسم‏ها اضافه شود ـ سؤالات دهباشى ردیف مرتب داشت، ولى مخلص که آدم نامرتبى است ـ بدون توجه به‏ نمرات ردیف همانطور «فلّه‏اى» هرچه به‏ قلمش آید درین جواب مى‏ نویسد:

    کسانى را که درین یادداشت اسم مى‏ برم اغلب کسانى هستند که: به‏ مثل خویش بنگذاشتند و بگذشتند. بیشتر استادان نامدار و فرهنگیان کارگزار هستند که عمرى را در این مملکت به‏ خدمت گذراندند، و اینکه من این یاداشت را به‏ این تفصیل مى‏نویسم، به‏ خاطر همین وجودهاى مقدس است که مردان حقیقت بوده‏ اند و به‏ مصداق قول شاعر:

مردان حقیقت ـ که به حق پیوستند                 از قید تعلقات دنیا رستند[۱]

چشمی به تماشای جهان بگشودند                   دیدند که دیدنی ندارد ـ بستند

***

حالا برویم سر اصل مطلب و جواب بعضى سؤالات: ادامه مطلب

ایران یکی از شریف ترین فرزندان خود را از دست داد

امروز صبح ـ سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۹۳ ـ دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، پس از یک ماه بیماری در بیمارستان مهر درگذشت

ویژه نامه ای که مجله بخارا در آذر و دی 1384 به مناسبت هشتاد سالگی استاد منتشر کرد

ویژه نامه ای که مجله بخارا در آذر و دی ۱۳۸۴ به مناسبت هشتاد سالگی استاد منتشر کرد

نوروز مبارک

دختر تاجیک در آیین نوروزی ـ عکس از افشین شاهرودی

دختر تاجیک در آیین نوروزی ـ عکس از افشین شاهرودی

تحویل

ای ز تو نورِ دل و دیدارِ ما

گردشِ اندیشۀ بیدارِ ما

 

ای ز تو رویان زمستان و بهار

ای تو گردانندۀ لیل و نهار

 

ای ز تو تغییر حال و سال‎ها

حالِ ما کُن تو خوشتر حال‎ها

( ترجمه شفیعی کدکنی )

انتشار بخارا نوروزی

Bukhara-98

شماره نوروزی بخارا با مقالاتی از محمدعلی موحد، شفیعی کدکنی، داریوش شایگان، محمدرضا باطنی ، ژاله آموزگار ، حورا یاوری، سیروس پرهام، ترانه خانلری، حسین پاینده،مینو مشیری،باستانی پاریزی و … به همراه یکصد و یک شعر منتشر نشده از شفیعی کدکنی و نیز ویژه نامه‎ای به مناسبت نهم اسفند  ۱۳۳۱ با خاطرات و مقالاتی از مهدی آذر ، حسین سررشته ، غلامحسین مصدق و همایون کاتوزیان منتشر شد و از شنبه ۲۴ اسفند ۹۲ در دسترس علاقمندان قرار دارد.

با هم مروری داریم بر فهرست مجله بخارا ـ نوروز ۹۳ :

ادامه مطلب

دسته‌ها