مجله فرهنگی و هنری

مدیر و سردبیر
علی دهباشی

طرح اصلی روی جلد
مرتضی ممیز

خوشنویسی روی جلد
محمد احصایی

شعر از
مهدی اخوان ثالث

فاكس موقت
88958697
تلفن همراه
09121300147

ایمیل سردبیر
dehbashi.ali@gmail.com

ایمیل مجله
info@bukharamag.com

مجله بخارا در اینترنت
bukharamag.com

تهران صندوق پستی
۱۵۶۵۵-۱۶۶

جستجو در بخارا

Loading

اخبار فرهنگی

نوروز ۹۴

noroz

فرخنده باد نوروز۹۴

نقاشی از ابوالقاسم سعیدی

نقاشی از ابوالقاسم سعیدی

تحویل‌

ای‌ ز تو نورِ دل‌ و دیدارِ ما

گردشِ اندیشه‌ بیدارِ ما

ای‌ ز تو رویان‌ زمستان‌ و بهار

ای‌ تو گرداننده‌ لیل‌ و نهار

ای‌ ز تو تغییرِ حال‌ و سال‌ها

حالِ ما را کُن‌ تو خوشتر حال‌ها

( ترجمه ای از : استاد شفیعی کدکنی)

Bokhara-3

دیدار و گفتگو با ناصرالدین پروین در کتابفروشی آینده / زهرا ناطقیان

parvin EMAIL

در ابتدای این دیدار علی دهباشی درباره دکتر ناصرالدین پروین چنین گفت:

خیلی کم می توان از آقای دکتر ناصرالدین پروین مصاحبه ای پیدا کرد زیرا ایشان بیشتر کار کردند و زیاد به دنبال معرفی کارهایشان هم نبوده اند و بدشانسی بزرگی هم که پیدا کردند این بود که ناشر کتاب هایشان ، نشر دانشگاهی، با اینکه تحت ریاست دکتر پورجوادی است اما برای کتاب هایی از این دست انتشارات خوبی نیست و بیشتر مناسب کتاب های حوزه مهندسی می باشد .

برای اینکه تصوری از آقای دکتر داشته باشید لازم است چند نکته بگویم : آقای دکتر پروین در سال ۱۳۲۴ در تهران متولد شدند وبه دانشکده ادبیات و علوم انسانی رفتند و بین ۱۴ رشته آن دانشکده رشته روزنامه نگاری را انتخاب کردند که این رشته بعدها حذف شد . سال ۱۳۴۹ لیسانس گرفتند. در دورۀ دانشجویی رییس روابط عمومی کشتیرانی ملی آریا و همکار تلویزیون ملی ایران بودند و بعد از پایان تحصیل به استخدام این سازمان و چندی بعد رادیو هم به آن ملحق شد در آمده بعدها عضو هیئت علمی مدرسه عالی رادیو تلویزیون سینما که الان به دانشکده صدا و سیما تغییر نام یافته شدند. چهار سال پیش از انقلاب ایران را به قصد ادامه تحصیل ترک کردند و دکترای علوم ارتباطی خود را از دانشگاه پاریس ۲ گرفتند و مدرکی مشابه را در زمینه جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه پاریس ۱۰ گرفتند. رساله ی علوم ارتباطی ایشان درباره ی پیشینه ی روزنامه نگاری نوشتارهای در بیرون از ایران بوده است. پس از انقلاب اسلامی هم با وجود اینکه دانشگاه ها بسته بود در مدرسه عالی رادیو تلوزیون فعال بودند و در آنجا تدریس می کردند؛ اما این فعالیت نیز تعطیل شد و ایشان برای ادامه ی پژوهش و کار به اروپا رفتند.

دکتر ناصرالدین پروین

دکتر ناصرالدین پروین


ادامه مطلب

انتشار بخارای نوروزی

Bukhara 105

بخارای نوروزی با یکصد و پنجاه شعر از محمدرضا شفیعی کدکنی منتشر شد و از روز شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ در دسترس علاقمندان قرار دارد.

خاطرات بسیار مهم و منتشر نشده‎ای از محمدعلی فروغی از دیگر ویژگی‎های شماره ۱۰۵ بخارا است. دکتر داریوش شایگان از مثلتِ نیچه، واگنر و بودلر برای ما سخن می‎‎‏گوید و بار دیگر نگاهی داریم به یادداشت‎ های فیس بوکی دکتر نصرالله پورجوادی. متن گفتگوی آیدین آغداشلو در کتابفروشی آینده با عنوان « ما سنت نقد نداریم» از دیگر مطالب این شماره بخاراست و همراه می‎شویم با زنده‎یاد ایرج افشار در آخرین گلگشت نوروزی او. با گزارش نقد و بررسی کتابِ « خواب آشفته نفت» بار دیگر کلام دکتر محمدعلی موحد را می‎شنویم که به ما می‎گوید« ایران محکوم به پیشرفت است» و متن سخنرانی‎های کاوه بیات و داریوش رحمانیان را در همین نقد و بررسی می‎خوانیم. محمود دولت آبادی در شب فرانتس کافکا از کافکا و مقاومت مرگبار در برابر جبر سخن می‎گوید. سرانجام جشن‎نامه مریم زندی را داریم و در این فرصت نگاهی می‎کنیم بر فهرست بخارای نوروزی:

 


ادامه مطلب

شب شاهنامه

shahnameh

پیرایش دوم شاهنامه که اخیراً توسط انتشارات سخن منتشر شده است حاصل نیم قرن پژوهش و کوشش پیگیر استاد دکتر جلال خالقی مطلق در متن این کتاب است. دکتر خالقی مطلق پس از آنکه تصحیح این کتاب را بر اساس شانزده دستنویس و ترجمۀ عربی بنداری در هشت دفتر و یادداشتهای توضیحی آن در چهار بخش به انجام رسانید و در کنار آن دهها مقالۀ تحقیقی در باب شاهنامه نوشت اکنون نتیجۀ آن همه کوشش را در پیرایش جدید خود در دسترس خوانندگان قرار داده است.

او همچنین در پیشگفتار مبسوط خود بر این کتاب، از تاریخچۀ حماسه سرایی در ایران گرفته تا پرداختن به زندگی دقیقی و فردوسی، بررسی همه جانبۀ محتوای شاهنامه و سرانجام گزارش جزئیات شیوۀ کار خود، پیشاپیش هرگونه آگاهی لازم را در دسترس خوانندگان گذاشته است.

در شب شاهنامه دکتر علی اشرف صادقی، سجاد آیدنلو و محمد افشین وفایی سخن خواهند گفت و دکتر جلال خالقی مطلق نیز در این رونمایی حضور دارد تا با دوستداران خود دیدار کند.

پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۳، ساعت پنج عصر در کانون زبان فارسی به نشانی خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲

شب گلگشت در وطن

golgasht

در سالگرد خاموشی ایرج افشار مجله بخارا با همکاری گنجینه پژوهشی ایرج افشار، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، بنیاد ملت و مرکز دایره العمارف بزرگ اسلامی مراسمی به یاد او برگزار می‎کند.

در این مراسم به زمینۀ دیگر ازنحوه تحقیقات ایرج افشار که به صورت سفرنامه است پرداخته می‎شود.

بخشی از سفرنامه های ایرج افشار پیش از این در کتابی به نام «گلگشت در وطن» منتشر شده است، در شب “گلگشت در وطن” همسفران وی: عبدالرحمان عمادی، محمد حسین اسلام پناه و دکتر محمد اسلامی از مشاهدات و تجربیات خود در همسفری با او سخن خواهند گفت و دکتر میلاد عظیمی که از سوی گنجینه پژوهشی ایرج افشار در حال گردآوری و تدوین سفرنامه‎های منتشر نشده ایرج افشار است، شرحی از مجموعه سفرنامه‎های او را ارائه خواهد داد.

همچنین مقداری از عکس‎های سفرهای او در طی بیش از ۶۰ سال و فیلم مستندی از آخرین سفر ایرج افشار به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

این مراسم ساعت ۵ عصر دوشنبه ۱۸ اسفند ماه ۱۳۹۳ در کانون زبان فارسی به نشانی خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲، برگزار می شود. 

 

 

کتاب قالین، گزیده‎ای از هنر قالی در مشرق زمین ، رونمایی شد.

Ghali

عصر پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۳ ، کتاب قالین رونمایی شد. این کتاب که حاصل پژوهش چندین ساله دکتر سید طاهر صباحی است، اول بار در ایتالیا و به زبان ایتالیایی منتشر شد و اکنون زیر نظر دکتر صباحی توسط …. به فارسی ترجمه شده و کتاب گویا با چاپی نفیس آن را روانه بازار نشر کرده است. این رونمایی با همکاری کتاب گویا، مجله بخارا، دایره‏‎العمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، کمیسیون ملی یونسکو در تهران ، سازمان حفظ میراث و … برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ، علی دهباشی درباره دکتر سید طاهر صباحی چنین گفت:

” دکتر سید طاهر صباحی تیر ماه ۱۳۱۹ (۱۹۴۰) در تهران بدنیا آمد. دوران تحصیل خود را تا اخذ دیپلم از دبیرستان شرف، در همین شهر سپری کرد. در سال ۱۹۶۱ به ایتالیا عزیمت کرده و در دانشکده‌ی پزشکی شهر تورینو مشغول تحصیل شد. بعد از اخذ دکترا در رشته داروسازی، دو سال نیز در رشته روانشناسی تحصیل نمود. او که همزمان با تحصیل، وارد صحنه‌ی تجارت قالی شده بود، بزودی استعداد خود را در زمینه‌ی شناخت و ارزیابی انواع دستبافته‌ها بروز داده و به منبعی پاسخگو به سئوالات علاقمندان به فرش و دستبافته‌ها تبدیل شد. در بهار سال ۱۹۸۳ پروفسور لطیف کریم اف، رئیس دانشگاه هنر باکو و رئیس دوره‌ای کنفرانس بین‌المللی فرش(ICOC) از وی برای سخنرانی در این کنفرانس دعوت نمود. حاصل این کنفرانس برای صباحی فکر برگزاری دوره‌های آموزشی بود. در فاصله کمی، او اولین دوره‌ی دروس قالی شناسی را برگزار کرد، دوره‌ای که بزودی در چند شهر دیگر ایتالیا نیز به اجرا در آمد. وی سال‌های بسیاری از زندگی خود را وقف تحقیق پیرامون قالی‌های شرقی و پیوند آن با وقایع تاریخی و اجتماعی نموده است، با این هدف که قالی را به عنوان یک اثر هنری به مردم بشناساند و به آن‌ها یادآور شود که قالی، تنها یک شییء مورد استفاده‌ی روزمره نیست.

دکتر صباحی، مشاور بخش نساجی مشرق زمین در بسیاری از موزه‌های جهان و عضو کمیته علمی کنفرانس بین‌المللی فرش (ICOC) می‌باشد. وی مؤسس و مدیر کلوپ علاقمندان به قالی‌های شرقی (C.A.T.O) است و کنفرانس‌هایی جهت معرفی هنر قالی برگزار کرده است.

علی دهباشی ـ عکس از مجتبی سالک

علی دهباشی ـ عکس از مجتبی سالک

دکتر صباحی آثار متعددی را در زمینه‌ی‌ فرش و دستبافته‌ها به رشته‌ی تحریر در آورده که از میان آنها می‌توان به عناوین زیر اشاره نمود:


ادامه مطلب

عشق به سرزمینم ایران انگیزۀ همیشگی من بوده است/ مریم محمدی

saberi EMAIL

یازدهمین جلسۀ «دیدار و گفتگو با استادان و بزرگان فرهنگ و ادب ایران» روز پنج‌شنبه ۱۴/۱۲/۹۳ از ساعت ۹ الی ۱۱:۳۰ با حضور پری صابری، کارگردان تئاتر و نمایش‌نامه‌نویس، در کتابفروشی آینده برگزار گردید.

علی دهباشی در آغاز این جلسه از این استاد پیش‌کسوت به‌عنوان بانویی که با درهم‌آمیختن دانش، مهارت، جسارت و نیز آشنایی با متون کلاسیک فرهنگ ایران برداشت‌ها و اقتباس‌های درخوری از آثار فردوسی، مولوی، عطار، سعدی و نیز چهره‌های ادبی معاصر چون فروغ و سهراب بر روی کاغذ و صحنه آورده است یاد کرد و سپس پری صابری که با نقب‌زدن به پیشینۀ فرهنگی و ادبی ایران زمین محبوبش لحظاتی سرشار از شعف و غرور را به تمامی ایرانیان هدیه کرده است، ساده و بی‌پیرایه از خودش گفت. از کودکی و خانواده‌اش، از زندگی‌اش در پاریس، از تحصیلاتش، از دل‌مشغولی‌های گذشته و هنوزش … .

علی دهباشی به همراه پری صابری

علی دهباشی به همراه پری صابری


ادامه مطلب

صد و چهارمین شماره بخارا منتشر شد

Bukhara 104

شماره ۱۰۴ مجله بخارا با یادنامه دکتر عباس زریاب خویی و گزارشی از شب آرتور کریستین‎سن منتشر شد و از امروز ، چهارم اسفند ۱۳۹۳، در دسترس علاقمندان قرار دارد.

در یادنامه عباس زریاب خویی مطلبی می‎خوانیم به قلم دکتر محمدعلی موحد با عنوان « زریاب در آیینه نامه‎هایش » و « دریغا زریاب، و دریغا فرهنگ ایرانی!» نوشته‎ای است از دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی در همین یادنامه و از ایرج افشار می‎خوانیم « شبی که بابک از تهران خبر واقعۀ زریاب را داد.»

و دکتر ژاله آموزگار در شب آرتور کریسیتن سن از « از رباعیات خیام تا ایران در زمان ساسانیان» سخن می‎گوید و کلاوس پِدرسن از آشنایی با کریستین سن حکایت می‏‎کند.

محمدرضا باطنی، عبدالله کوثری، مینو مشیری، صفدر تقی‎زاده و… از دیگر نویسندگان این شماره مجله بخارا هستند و با هم مرور می‎کنیم فهرست شماره ۱۰۴ بخارا را.


ادامه مطلب

ایرج افشار استاد من بود.

eslampanah (1)

دیدار و گفتگو با محمد حسین اسلام پناه دهمین نشست از این سلسله دیدارها در کتابفروشی آینده بود که صبح پنجشنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ برگزار شد.

در ابتدا علی دهباشی از آقای اسلام پناه برای پذیرش این دعوت برای حضور در کتابفروشی آینده تشکر کرد که به معنای سفر ایشان از کرمان به تهران به همین منظور بود. و در ادامه از استاد اسلام پناه خواست تا این نشست را با شرحی از زندگی خود آغاز کند.

محمد حسین اسلام پناه ، علی دهباشی و آرش افشار

محمد حسین اسلام پناه ، علی دهباشی و آرش افشار

و محمد حسین اسلام پناه زندگی خود را چنین روایت کرد:


ادامه مطلب

دسته‌ها