مجله فرهنگی و هنری

مدیر و سردبیر
علی دهباشی

طرح اصلی روی جلد
مرتضی ممیز

خوشنویسی روی جلد
محمد احصایی

شعر از
مهدی اخوان ثالث

فاكس موقت
88958697
تلفن همراه
09121300147

ایمیل سردبیر
dehbashi.ali@gmail.com

ایمیل مجله
info@bukharamag.com

مجله بخارا در اینترنت
bukharamag.com

تهران صندوق پستی
۱۵۶۵۵-۱۶۶

جستجو در بخارا

Loading

اخبار فرهنگی

زروانیسم، تسلیم در برابر تقدیر / پریسا احدیان

dolatabadi (1)

صبح روز پنجشنبه شانزدهم مهرماه سال یکهزار و سیصد و نود و چهار، کتابفروشی آینده با همکاری مجلۀ بخارا میزبان دکتر هوشنگ دولت آبادی پزشک و محقق و نویسنده در زمینۀ ادبیات، تاریخ، فرهنگ و جامعه شناسی بود.

در ابتدای جلسه علی دهباشی ضمن خوشامد گویی به میهمان جلسه، گفت:” شاید کنجکاوی و سئوال های اکثر دوستان که شما را می شناسند این باشد که چگونه کسی که متخصص بیماری های غدد و متابولیسم است به ادبیات و فرهنگ و بخصوص رمان نویسی روی آورده است؟ برای همین درخواست می کنم اندکی از گذشته و دوران کودکی و زمینه های فرهنگی خانواده خود صحبت کنید؟ و دلیل تحقیقات و پژوه شما در مورد دین زروان چه بود؟

دکتر هوشنگ دولت آبادی و علی دهباشی ـ عکس از مجتبی سالک

دکتر هوشنگ دولت آبادی و علی دهباشی ـ عکس از مجتبی سالک

دکتر هوشنگ دولت آبادی: خیلی ساده و بدون هیچ زحمتی وارد دنیای ادبیات شدم. ما خانواده‎ای داشتیم که قسمت اعظم فعالیتشان شعر بود؛ پدرم و خواهرم شاعر بودند و باقی هم که شعر نمی گفتند همه شعر شناس و متخصص در این زمینه بودند؛ این بود که بعد از هر مجلسی که دور هم جمع بودیم تفریحمان مشاعره بود و بندۀ بی مقدار هم بدون اینکه استعدادی در این زمینه داشته باشم علاقه مند به دنیای ادبیات شدم. اما اینکه چطور شد به پژوهش در دین زروان علاقه‎مند شدم: خصوصیتی دارم که خیلی‎ها دارند و امیدوارم آن‎هایی که ندارند و در وجودشان هست بدان توجه کنند؛ من دچار وقفه می شوم، یعنی یک جایی ذهنم گیر می‎کند و نمی‎توانم بدون آنکه این مسأله را توجیه کنم از موضوع بگذرم. اگر بخواهم تصویر طبی این موضوع را توصیف کنم مثل کمر دردهای ناگهانی است که فرنگی‎ها به آن «تیر جادوگر» می‎گویند. این بیماری به گونه‎ای است که یک مرتبه حس می کنید توان حرکت ندارید. در مورد دین زروان مطالعاتی داشتم ولی به وقفۀ ناگهانی از این راه دچار شدم! به این اندیشیدم که بعد از انقلاب اسلامی چطور شد جوانان ایرانی که تنها به آرایش مو و لباس و فرار از مدرسه در ساعت آخر فکر می کردند، به یکباره به روی مین رفتند! این تفاوت بسیار عمده ای بود و من نمی توانستم از این موضوع به سادگی بگذرم. به این نتیجه رسیدم که یک سری ریشه‎های اعتقادی وجود دارد برای اینکه شخص را دچار چنین تحولی نماید. البته گفته های امروز من را فارغ از اتفاقات سیاسی ببینید و چنانکه خواهید دید اصرار من هم در مورد دین زروان به این دلیل است که ما مشکلات عمده ای با باقی مانده‎های اعتقادات زروانی داریم که تا با این مشکلات روبرو نشویم و آن ها را دور نریزیم به مشکلات بزرگتری خواهیم رسید و از پیشرفت بازخواهیم ماند.


ادامه مطلب

بدرقه و خاکسپاری عبدالرحیم جعفری

مراسم بدرقه عبدالرجیم جعفری : دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ، ساعت ۹ صبح ـ خیابان انقلاب، روبروی دانشگاه تهران، ابتدای خیابان فخر رازی

و مجلس یادبود : چهارشنبه ۱۵ مهر ماه ۱۳۹۴ مسجد جامع شهرک غرب ساعت ۶/۳۰ تا ۸ شب

با عبدالرحیم جعفری ـ اواخر دهه 1370

با عبدالرحیم جعفری ـ اواخر دهه ۱۳۷۰

62 منزل عبدالرحیم جعفری ـ فروردین 79 . دهباشی، عبدالرحیم جعفری، اصغر علمی و عزت الله فولادوند

62 منزل عبدالرحیم جعفری ـ فروردین ۷۹ . دهباشی، عبدالرحیم جعفری، اصغر علمی و عزت الله فولادوند

درکه منزل محمد بهرامی ( اردیبهشت 1381) ازراست : ؟ علی دهباشی ـ محمد احصایی ـ عبدالرحیم جعفری ـ محمد بهرامی ـ مرتضی ممیز و آیدین آغداشلو

درکه منزل محمد بهرامی ( اردیبهشت ۱۳۸۱) ازراست : ؟ علی دهباشی ـ محمد احصایی ـ عبدالرحیم جعفری ـ محمد بهرامی ـ مرتضی ممیز و آیدین آغداشلو

اردیبهشت 1381 ـ منزل استاد محمد بهرامی ( درکه) از راست: عبدالرحیم جعفری، محمد بهرامی، مرتضی ممیز، و علی دهباشی ردیف دوم: استاد عباس جمال پور و محمد احصایی

اردیبهشت ۱۳۸۱ ـ منزل استاد محمد بهرامی ( درکه) از راست: عبدالرحیم جعفری، محمد بهرامی، مرتضی ممیز، و علی دهباشی ردیف دوم: استاد عباس جمال پور و محمد احصایی

 با عبدالرحیم جعفری ـ تیر 1387

با عبدالرحیم جعفری ـ تیر ۱۳۸۷

 

به همراه عبدالرحیم جعفری ـ 16 اسفند 91

به همراه عبدالرحیم جعفری ـ ۱۶ اسفند ۹۱

با عبدالرحیم جعفری ـ یکشنبه 22 تیر 1393

با عبدالرحیم جعفری ـ یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳

ـ با عبدالرحیم جعفری ـ 22 تیر 1393

ـ با عبدالرحیم جعفری ـ ۲۲ تیر ۱۳۹۳

عبدالرحیم جعفری، بنیانگذار مؤسسه امیرکبیر ، درگذشت

صبح امروز، شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ، ساعت یک بامداد عبدالرحیم جعفری چشم از جهان فروبست. مراسم بدرقه و خاکسپاری را در فرصت بعدی اطلاع می دهیم.

 

امیرکبیر دوم در کما

( گفتگوی علی دهباشی با ایسنا به تاریخ پنجشنبه ۹ مهر ماه ۹۴)

علی دهباشی با اشاره به وضعیت بد جسمی بنیان‌گذار انتشارات امیرکبیر که از شب گذشته به کما رفته است،می‌گوید: عبدالرحیم جعفری از نوآوران حوزه نشر است و با نویسندگان، شاعران و مترجمان بزرگ کار کرده و آثار بسیار فاخری را به چاپ رسانده است.

سردبیر مجله بخارا در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات ایسنا گفت:عبدالرحیم جعفری بنیان‌گذار انتشارات امیرکبیر که بیش از هفت دهه در عالم نشر ایران کارهای بنیادی و اساسی کرد از دیشب به علت ناراحتی کلیوی به کما رفت.

عبدالرحیم جعفری ـ عکس از ژاله ستار

عبدالرحیم جعفری ـ عکس از ژاله ستار

او ادامه داد:عبدالرحیم جعفری نشر ایران را از یک دوران ابتدایی و بدوی به دوران مدیران رساند کاری که دهه‌های ۳۰-۴۰ و دهه‌های بعد با ابتکار و نوآوری او در نشر ایران اتفاق افتاد، موسسه امیرکبیر را به بزرگترین انتشاراتی خاورمیانه تبدیل کرد.

دهباشی در ادامه بیان کرد: جعفری امضاء‌کننده بیش از ۳۰۰۰ قرارداد کتاب با نویسندگان، شاعران و مترجمان ایرانی بود. او اکثریت قریب به اتفاق این کتاب‌ها را منتشر کرد و با نویسندگانی همچون محمد معین،عبدالحسین زرین‌کوب، بدیع‌الزمان فروزان‌فر، ذبیح‌الله صفا، پرویز ناتل خانلری،سیدابوالقاسم انجوی شیرازی، ایرج افشار،جلال همایی، نائینی و ده‌ها محقق و پژوهشگر دیگر همکاری داشت.

او با بیان اینکه آثار ادبیات معاصر زیر نظر فرزندش رضا جعفری منتشر می‌شد، افزود: آثاری از جلال آل احمد، سیمین دانشور،علی محمد افغانی، احمد محمود، غلامحسین ساعدی، احمد شاملو، نصرت رحمانی، منوچهر آتشی و همچنین آثار مترجمان بزرگی همچون ابراهیم یونسی، سروش حبیبی، حسن شهباز و ده‌ها مترجم دیگر را منتشر کرد.

سردبیر مجله بخارا در پایان گفت: او الگویی را در نشر ایران بنیان‌ گذاشت که سال‌هاست ناشران موفق ما سعی می‌کنند همچنان از روش و ایده‌های او بهره جویند. جعفری در سال‌های اخیر خاطرات خود را نوشت که دو جلد آن منتشر شده است.

( به نقل از ایسنا ـ پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴)

ابوالحسن جلیلی/ نصرالله پورجوادی

چند سالی است که از درگذشت دوستان و آشنایان خودم بیشتر از طریق فیس بوک با خبر می شوم. اما از درگذشت دکتر ابوالحسن جلیلی، استادو رئیس اسبق دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تهران، در سه شنبه گذشته از این طریق با خبر نشدم. آقای علی دهباشی بود که به من گفت دکتر جلیلی در آخرین دقایق سه شنبه آخر شهریور بر اثر سرطان در یکی از بیمارستانهای تهران از دنیا رفت. گفت: « مگر استادت نبوده؟» گفتم : « چرا» . گفت: «پس یه چیزی در باره اش بنویس»

دکتر نصرالله پورجوادی - عکس از ژاله ستار

دکتر نصرالله پورجوادی – عکس از ژاله ستار

دکتر جلیلی را اول بار در شهریور سال ۴۹ در دانشکدۀ ادبیات دیدم. ممتحن کنکور فوق لیسانس فلسفه بود و دکتر رضا داوری هم در کناردستش نشسته بود. یادم هست که سؤال کتبی ما در بارۀ فلسفۀ کانت بود. در آن زمان هنوز کتابی در بارۀ کانت به فارسی نوشته یا ترجمه نشده بود. من هر چه از کانت خوانده بودم به انگلیسی بود و نمی توانستم مفاهیم فلسفۀ کانت را به فارسی بیان کنم. رفتم پیش جلیلی و گفتم: اجازه می دهید من پاسخ این سؤال را به انگلیسی بنویسم؟ قبول کرد و من هم به انگلیسی نوشتم. در امتحان قبول شدم و بعدها یکی از درسهائی که گرفتم تفسیر متن تمهیدات ( پرولگومنای) کانت بود و استاد این درس هم کسی جز ابوالحسن جلیلی نبود. جلیلی با وجود این که فلسفه را در فرانسه خوانده بود ولی تمهیدات را از روی ترجمۀ انگلیسی آن به ما درس می داد. گاهی از ترجمۀ فرانسه هم در کلاس استفاده می کرد. به هر حال، اصطلاحات فلسفۀ کانت را من در این کلاس بود که از جلیلی آموختم.
کلاس جلیلی زیاد برای ما فایده نداشت. جلیلی بیشتر دوست داشت که سر کلاس به حرفهای حاشیه ای بپردازد. یک بار آقای حداد عادل که همکلاسی ما بود گفت: «آقا ، یه قدری هم کانت بخوانیم.» جلیلی لبخندی زد و گفت:« بسیار خوب.» از آن به بعد وقتی حاشیه می رفت خودش به یاد حرف آقای حداد می افتاد و می گفت : «الان آقای حداد می گوید: یه قدری هم کانت بخوانیم.»

علی دهباشی، ابوالحسن جلیلی و نیک گوهر

علی دهباشی، ابوالحسن جلیلی و نیک گوهر

جلیلی مردی بود رئوف و مهربان. با دانشجویانش زود صمیمی می شد. نجابتی در او بود که هر کس می توانست در همان برخورد اول آن را مشاهده کند. بعدها فهمیدم که او فرزند آقا سید کاظم جلیلی معروف به «مرشد» است که چند دوره در زمان شاه نماینده مجلس بود. می گفتند که آن مرحوم در مجلس حرف نمی زد ولی اهل عمل بود و کارهای مهم مجلس را به او می سپردند. پسرش دکتر ابوالحسن نیز اهل نوشتن نبود و من حتی یک سطر هم از او چیزی نخوانده ام. با وجود این که فلسفۀ اروپائی را به فرانسه و انگلیسی خوب می خواند و شرح می کرد، تا جائی که می دانم چیزی هم ترجمه نکرد. ولی مثل پدرش از کارهای اداری و اجرائی بدش نمی آمد. مدتی معاون دکتر احسان نراقی در مؤسسۀ تحقیقات و علوم اجتماعی بود ، همان زمانی که ابوالحسن بنی صدر و حسن حبیبی از طرف این مؤسسه بورسیه شدند و به فرانسه رفتند. در اوائل دهۀ پنجاه رئیس دانشکدۀ ادبیات شد و سپس به علت ابتلای دختر هفت ساله اش به سرطان خون ایران ترک کرد و به پاریس رفت. با مساعدت احسان نراقی رایزن فرهنگی شد و تا روزی که انقلاب شد در این سمت ماند. یک بار خودش برایم نحوۀ تحویل و تحول رایزنی را به بچه های انقلابی شرح داد.
جلیلی مرد کنجکاوی بود و این کنجکاوی را نه فقط از راه خواندن بلکه با حضور در سخنرانیها و مجالس علمی نیز ارضاء می کرد. در سال ۴۹ که ما با دکتر احمد فردید یزدی، همشهری جلیلی، کلاس داشتیم عده ای از استادان و نویسندگان را هم می دیدیم که گاهی در کلاس فردید شرکت می کردند. دکتر رضا داوری و رضا براهنی و داریوش آشوری و ابوالحسن جلیلی را به یاد می آورم که در یکی -دو جلسه از کلاس شرکت کردند. البته هیچ کدامشان بیش از یکی -دو بار نیامدند، شاید به دلیل این که حرفهای فردید را اغلب تکراری می دیدند.
جلیلی چند سال بعد از انقلاب از فرانسه به ایران برگشت و مثل همیشه فقط به مطالعه پرداخت. نه چیزی نوشت و نه جائی درس داد یا سخنرانی کرد. آخرین باری که او را دیدم در تابستان سال ۲۰۱۲ بود. با دوست مشترکمان کیکاووس جهانداری رفته بودیم به رستورانی در تهران برای ناهار. این سال به فرنگی یادم مانده است چون سر ناهار دکترجلیلی دائم از حوادثی سخن می گفت که پیش گویی می کردند در دوازده دسامبر آن سال رخ دهد. جهانداری اعتقادی به این موضوع نداشت ولی جلیلی نگران بود. به آخر زمان معتقد بود. وقتی دسامبر ۲۰۱۲ گذشت و اتفاقی نیفتاد می خواستم به جلیلی زنگ بزنم و بگویم دیدی اتفاقی نیفتاد. ولی شمارۀ تلفنش را نداشتم. سر ناهار هیچ حرفی از بیماری خود به میان نیاورد. ولی ظاهرا همان موقع هم او مبتلا به سرطان بود. بعدا هم شنیدم که سرطان داشته وحتی بستری شده است ولذا شنیدن خبر در گذشتش برایم غیر منتظره نبود. وقتی آن روز سه نفری با هم خدا حافظی می کردیم و از هم جدا می شدیم به هم گفتیم کاری کنیم که باز هم همدیگر ببینیم. جلیلی همصحبت خوبی بود. مطالعات وسیعی داشت که در حین گفتگو با او خواهی نخواهی ظاهر می شد. وقتی من حبر در گذشت او را شنیدم افسوس خوردم که چرا آن برنامۀ ناهار را تکرار نکردیم.

آینده محیط زیست ما/خشایار حاج سیدجوادی

kahrom

پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴، کتابفروشی آینده با همکاری مجله بخارا و علی دهباشی میزبان یکی از اساتید صاحب نام محیط زیست ایران،دکتر اسماعیل کهرم بود. این دیدار با تشکر استاد کهرم از علی دهباشی و یاد کردن ایشان از مرحوم استاد افشار برای موقوفه کردن باغ زیبای خود جهت حفظ آن برای نسل آینده آغاز شد.استاد کهرم در این دیدار مشکلات محیط زیستی کشور را برای حاضرین بیان کردند که گزارش مفصل آن در مجله بخارا خواهد آمد.در این نوشته خلاصه‎ای از سخنان دکتر کهرم را می‎خوانیم.

 

دکتر اسماعیل کهرم ـ عکس از مریم اسلوبی

دکتر اسماعیل کهرم ـ عکس از مریم اسلوبی

 

اسماعیل کهرم از خاطرات خود در مورد رعایت اخلاق شکار در نسل‎های گذشته گفت و به نکاتی چون شلیک نکردن به حیوانات ماده و در نظر گرفتن سن بالا برای شکار که توسط شکارچیان ما در گذشته رعایت می شده است،اشاره کرد.رفتاری که می‎توان شاخص های توسعه پایدار را در آن دید .(بپوش ،بنوش،و برای دگر روزی چند بنه). چیزی که امروز خلاف آن در حال وقوع است. حدود ۵/۱ میلیون اسلحه شکاری مجوزدار و از بین رفتن گونه‎های مختلف با شکار بی رویه،آماری است که این موضوع را اثبات می‎کند.
ایشان در ادامه مشکلات عمده محیط زیست امروز ایران را در حوزه تالاب ها ـ جنگل ـ ریزگردها و دریاها به تفصیل و با ذکر موارد متعدد تعدی و تخلف بیان نمود.

 

دکتر اسماعیل کهرم و علی دهباشی ـ عکس از مریم اسلوبی

دکتر اسماعیل کهرم و علی دهباشی ـ عکس از مریم اسلوبی


ادامه مطلب

دیدار و گفتگو با نگین یاوری/ زهرا ناطقیان

yavari negin

صبح روز پنجشنبه، دوازده شهریورماه سال یکهزار و سیصد و نود چهار، کتاب فروشی آینده با همکاری مجلۀ بخارا در بیست و نهمین نشست خود، میزبانِ نگین یاوری بود ، دکتر شفیعی کدکنی و فاطمه معتمد آریا نیز از حاضرین جلسه بودند .

علی دهباشی : از خانم دکتر یاوری تشکر می کنم که دعوت کتاب فروشی آینده و مجله بخارا را پذیرفتند ، جلسه امروز ما کمی متفاوت تر با جلسات گذشته است ، ما امروز وارد حوزه تاریخ می شویم . ایشان تحصیلات دانشگاهیشان را در دانشگاه جرج تاون آغاز کردند ، در دانشگاه کلمبیا در رشته تاریخ دکتری گرفتند و کلیه مقالات و سخنرانی های ایشان حول موضوع ” تاریخ تحول اندیشه سیاسی در قرون میانه ” است در این زمینه هم دو کتاب و تعدادی مقاله نوشته اند ، رشته سخن را به دست ایشان می دهم تا قبل از اینکه وارد موضوع کتاب هایشان بشوند برایمان از قبل از ورودشان به دانشگاه کلمبیا و رشته تاریخ بگویند .

نگین یاوری

نگین یاوری

نگین یاوری ضمن تشکر از علی دهباشی ، جلسات دیدار و گفتگو و شب های بخارا را در راستای معرفی اهالی فرهنگ بسیار سودمند برشمرد و به شرح کوتاهی از محیط آکادمیکی که در آن پرورش یافته است ، پرداخت .


ادامه مطلب

بحران آب، وخیم‎تر از لشکرکشی چند لشکر به ایران / ترانه مسکوب

kardovani1

 

صبح پنجشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۴ کتابفروشی آینده میزبان دکتر پرویز کردوانی بود تا در بارۀ مسائل زیست محیطی ایران صبحت کند و به پرسش‎ها در این زمینه پاسخ دهد.

در آغاز این نشست، علی دهباشی در معرفی خود از دکتر کردوانی چنین گفت:

پرویز کردوانی تحصیلات ابتدایی را در دبستان داراب ریکان و دوره متوسطه را تا کلاس ۹ در دبیرستان آفتاب گرمسار می‌گذراند. دیپلمش را از دبیرستان رازی تهران (مدرسه فرانسوی‌ها) می‌گیرد. کردوانی پس از پایان تحصیلات متوسطه برای ادامه تحصیل به آلمان می‌رود و مراتب تحصیلی‌اش را تا دکترای رشته عمران کویر طی می‌کند.

پس از بازگشت به ایران به عنوان اولین عضو هیأت علمی دانشکده جدیدالتأسیس کشاورزی ارومیه استخدام شد. پس از ۲ سال تدریس در این دانشکده در سال ۱۳۴۷ به گروه آموزشی جغرافیای دانشگاه تهران انتقال یافت و در همین سال‌ها است که مطالعه میدانی خود روی مناطق کویری ایران را با جدیت فراوان دنبال کرد.

دکتر کردوانی بیشتر به نگارش کتاب پرداخته است، کتاب‌هایی که علاوه بر رشته تحصیلی ایشان، گاه وارد حوزه‌های بسیار دور از رشته ایشان نیز می‌شود. این کتاب‌ها عبارت است از کویر بزرگ مرکزی ایران و مناطق همجوار آن ، جغرافیای خاکها؛ حفاظت خاک ، اکوسیستم‌های طبیعی، اکوسیستمهای آبی؛ آب‌های شور؛ آبهای سطحی و زیرزمینی و …

پرویز کردوانی ـ عکس از متین خاکپور

پرویز کردوانی ـ عکس از متین خاکپور

سپس علی دهباشی از دکتر کردوانی خواست که خود رشته کلام را به دست گیرد.


ادامه مطلب

بخارا ۱۰۷ منتشر شد

JELD 107 EMAIL

شماره یکصد و هفتم بخارا به یادنامه شهریار عدل اختصاص یافته است. این شماره مجله بخارا از صبح پنجشنبه پنجم شهریور ۱۳۹۴ در کتابفروشی‎ها و دکه‎های روزنامه فروشی عرضه می‎شود.

در این شماره بخارا همچنین مقالاتی را می‎خوانیم از دکتر شفیعی کدکنی، دکتر باطنی، محمدعلی موحد، نصرالله پورجوادی، ترانه مسکوب، داریوش شایگان و….

در بخش یادنامه شهریار عدل مقالاتی است از فیروز باقرزاده، کارلو چرتی، رمی بوشارلا، کریستین دیوید، محمد نصیری مقدم، ناصر تکمیل همایون، کامران عدل و مریم پیر.

با هم فهرست این شماره بخارا را مرور می‎کنیم:


ادامه مطلب

داستان نجات دهنده است/ زهرا ناطقیان

mirsadegi

 

صبح روز پنجشنبه، بیست و نهم مرداد ماه سال یکهزار و سیصد و نود چهار، کتاب فروشی آینده با همکاری مجلۀ بخارا در بیست و هفتمین نشست خود، میزبان جمال میر صادقی ، داستان نویس و داستان پژوه بود. علی دهباشی با مقدمه ای کوتاه در تقدیر از جمال میرصادقی و آثارش جلسه دیدار گفتگو را آغازمی کند .

علی دهباشی : همانطور که مستحضرید امروز میزبان جمال میرصادقی ، نویسنده توانمند زبان فارسی هستیم ؛ نویسنده ای که در طول شش دهه از عمر گرانمایه اش ، با به کارگیری صناعت داستان نویسی به جایگاه خاصی در تاریخ رمان و داستان کوتاه ایران دست یافته است .

از چاپ اولین داستان ها در مجله ” سخن ” به سردبیری زنده یاد دکتر پرویز ناتل خانلری تا کنون راه درازی پیموده شده است ؛ این پیشرفت ، توانایی و اعتلا در داستان نویسی را می توان در صفحه به صفحه مجموعه داستان ها ، رمان ها و داستان پژوهی های ایشان دید .

در طی سال های متمادی ، چاپ های مکرر از آثار استاد میرصادقی ، گواه این است که ایشان مخاطبان خود را در میان نسل جوان علاقمند به ادبیات حفظ کرده اند .

ایشان نه تنها نویسنده زبان فارسی است ، که علاوه بر استادی در رمان و داستان کوتاه ، متجاوز از پانزده جلد کتاب در زمینه هنر داستان نویسی در ابعاد کلی و جزیی آن ، ترجمه و یا تألیف نموده اند ، چه در حوزه معرفی نویسندگان برجسته و مهم ادبیات جهان و چه در معرفی ، نقد و بررسی آثار داستانی نویسندگان زبان فارسی از جمالزاده ، هدایت ، علوی ، آل احمد ، ساعدی ، دانشور و … تا نسل جوانتر . این زمینه از آثار جمال میرصادقی حائز اهمیت است و بسیار برای نسل جوان نویسنده ما ، راهگشا و آموزنده بوده و هست . امروز کمتر نویسنده ای را می توان یافت که از مراجعه به این بخش از تألیفات و ترجمه های استاد میرصادقی بی نیاز باشد .

علی دهباشی و جمال میرصادقی ـ عکس از مهدی خدیری

علی دهباشی و جمال میرصادقی ـ عکس از مهدی خدیری

در ادامه علی دهباشی به معرفی عناوین برخی از آثار منتشر شده و در دست انتشار جمال میر صادقی پرداخت ؛ علاقمندان برای آگاهی از فهرست کامل آثار ایشان می توانند به بخش کتابشناسی جمال میرصادقی ، جشن نامه جمال میر صادقی ، شماره ۹۹ مجله بخارا مراجعه کنند .

سپس دهباشی از کودکی میر صادقی ، محیط فرهنگی ، خانوادگی و دلیل نویسنده شدن او می پرسد .


ادامه مطلب

زندگی من از آغاز تا امروز/ پریسا احدیان

ebrahimzadeh

صبح روز پنجشنبه، بیست و دوم مرداد ماه سال یکهزار و سیصد و نود چهار، کتاب فروشی آینده با همکاری مجلۀ بخارا در بیست و ششمین نشست خود، میزبان سیروس ابراهیم زاه، نویسنده و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون بود.

در ابتدای جلسه علی دهباشی ضمن خوشامدگویی به سیروس ابراهیم زاه از ایشان خواست که در مورد فعالیت ­های فرهنگی و هنری خود در طول این سالیان دور و دراز سخن بگوید:

سیروس ابراهیم زاده:”می خواهم بر خلاف معمول از زمان اکنون آغاز کنم و به آغاز زندگی و تولد خود برسم…­

شاید بسیاری از شما کارهای من را نشناسید برای این آشنایی با بخشی از کتاب «یک خواهش کوچک» که توسط دوست نازنینم جناب آقای­ حسن ­زاده منتشر شده و یاشار صلاحی (فرزند عمران­ صلاحی) که یکی از طراحان بسیار ارزشمند و از تصویرگران معاصر، این کتاب را تصویرگری نموده؛ سخنانم را آغاز می­ کنم:

  • ” بیش از سی سال است که در خیابان ولی­عصر زندگی می ­کنیم، نبش کوچۀ شهید افتخاری، پلاک دوازده به علاوۀ یک. معمولا پنجره­ ها را بسته نگه می­ داریم تا سروصدای آلوده به دود ماشین و تَلَقّ و تولوقِ ترافیک و تعفّن بیماری­زای جویبار لجن­ گرفته دخل­مان را نیاورد… ولی به هر تقدیر هفته ­ای یک بار خانم کلیدار زاده از کارمندان اسبق کاخ سعدآباد برای گردگیری می ­آید. پریروز تا ساعت سه بعدازظهر کار کرد و دستمزد سه برابر شدۀ پس از گرانی را گرفت و رفت.
  • وقتی همسرم به خانه برگشت پرسید غذای گربه ­ها را داده­ ام به خانم نظافت­چی تا کنار کوچه بگذارد؟… یادم رفته بود. گفت از توی یخچال برش دارم و برای گربه های سیری­ ناپذیر هم­ محلی­ مان ببرم. در کار حلِ مشکلات جدول متقاطع سر در جیب تفکر فرو­برده بودم و حال و حوصلۀ حرکت نداشتم. با این­که به «زود باش! زود باش!»ها و «صبر کن! صبر کن!»های یکدیگر عادت کرده ­ایم ولی صدای مخملیِ خانم وقتی شروع به خش­دار شدن می­ کند شتاب­زده کوتاه می ­آیم!
  • پلاستیک گربه ­ها در دست، از در خانه بیرون آمدم. کنار دیوار روبه­ رو، گربه ­ها کیسۀ زباله را دریده آت آشغال را پراکنده ساخته بودند و مشغول. لحظه­ ای به فکر افتادم بگردم گربه های مستحق پیدا کنم، اینان که آشکار و پنهان دست و دهان در سفرۀ گسترده ­ای دارند… چپ و راست خود را برانداز کردم.

ناگهان گروه گربه های سورچران – که اغلب­شان گردن­کلفت هم بودند- مثل برق و باد پا به فرار گذاشتند…  عجب، نه کسی سنگی پرتاب کرده بود و نه حتی پِخ و پیشته ای! چه شد؟ چرا صحنه را خالی کردند؟ جلوتر رفتم. در منتهی ­الیه لبۀ پلِ به رویِ جویِ منبع کثافتِ کوچه، موش درشتی را دیدم تقریباً هم­ هیکل و تحقیقاً هم­ آورد گربه­ ها، با چشمانی شرربار، نیش مهاجم خود را باز کرده، دندان­های تهدیدآمیزش را به رخ کشیده و آمادۀ حمله!

  • می­ گویند سه چهار سالی است که این موش­های کمین­ کرده در گنداب به درندگانی زنده­ خوار تبدیل شده ­اند. معاذالله.

 

سیروس ابراهیم زاده

سیروس ابراهیم زاده

و اما بحث دیگر من نمایش ­خوانی است…


ادامه مطلب

دسته‌ها