شب زهره زرشناس

هفتصدودومین شب از شب‌های بخارا به بزرگداشت زهره زرشناس اختصاص دارد. این نشست در ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه بیست‌وسوم مهر ماه ۱۴۰۲ با سخنرانی ژاله آموزگار، مهدی گلشنی، کتایون مزداپور، فریبا افکاری، فرزانه گشتاسب و علی دهباشی، همراه با پیام‌هایی از کلاوس پدرسن، الن گیوناشویلی و ماتئو کمپارتی، در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌شود. همچنین در این برنامه، از ویژه‌نامه نشریه فروهر با حضور پدرام سروش‌پور و راضیه موسوی‌خو رونمایی خواهد شد.
دکتر زهره زرشناس در ۱۹ آذر ۱۳۳۰ در تهران چشم به جهان گشود. پس از دریافت مدرک فوق لیسانس فرهنگ و زبانهای باستانی از دانشگاه تهران، در سال ۱۳۵۷ با کسب رتبۀ اول در کنکور دانشگاه تهران در دورۀ دکترای فرهنگ و زبانهای باستانی به تحصیل پرداخت و از همان سال عضو هیأت علمی فرهنگستان زبان ایران و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ترتیب استادیار موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و دانشیار، استاد، عضو هیأت ممیزه، رئیس پژوهشکده زبان‌شناسی و مدیر گروه فرهنگ و زبانهای باستانی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، و از سال ۱۳۸۴ مدیر گروه ایران‌شناسی در بنیاد ایران‌شناسی بوده است. وی از سال ۱۳۶۸ تا کنون به تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در پژوهشگاه علوم انسانی، دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد علوم و تحقیقات) و بنیاد ایران‌شناسی اشتغال و راهنمایی بیش از ۲۰۰ پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکترا را بر عهده داشته است.
دکتر زرشناس در سال ۱۳۸۰ موفق به کسب درجۀ استادی (پروفسوری) شده و عضو چندین نهاد علمی ایرانی و خارجی مانند انجمن ایران‌شناسان اروپا (SIE)، انجمن مطالعات ایرانی (AIS)، انجمن بین‌المللی پژوهش در قصه‌های عامیانه (ISFNR)، شورای عالی واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شورای علمی بنیاد حکمت اسلامی صدرا، شورای علمی آکادمی المپیک جمهوری اسلامی ایران، انجمن زبان‌شناسی، عضو وابسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو هیأت موسس و هیأت مدیره انجمن ایران‌شناسی ایران است. وی همچنین سردبیر دوفصلنامه علمی پژوهشی زبان‌شناخت دوفصلنامه مطالعات فرهنگ و هنر آسیا، و عضو هیأت تحریریه چند مجله علمی ایرانی و بین‌المللی است و در سال ۱۴۰۰ از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان پژوهشگر برگزیده کشور در حوزه علوم انسانی انتخاب شد.
از دکتر زرشناس تا کنون ۱۶ کتاب به‌صورت تألیف، ترجمه یا گردآوری مقالات منتشر شده که از این میان، کتاب دستنامه سغدی جوایز کتاب برتر دانشگاهی در رشته زبان‌شناسی در سال ۱۳۸۸، کتاب برگزیده گروه ادبیات پژوهشی از سوی بنیاد پروین اعتصامی در سال ۱۳۸۹ و پانزدهمین دورۀ کتاب فصل از سوی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛ و کتاب نامه خاتون ارگی و صد و نوزده پاره نوشتار دیگر، جوایز کتاب برتر دانشگاهی در رشته زبان‌شناسی در سال ۱۳۸۹ و کتاب شایستۀ تقدیر سال ۱۳۸۹ در بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران؛ و کتاب ادیان و مذاهب ایران باستان جایزه کتاب شایسته تقدیر علوم انسانی در سال ۱۳۹۵ را با دریافت نشان دهخدا برده‌اند. همچنین از وی ۱۶۱ مقاله فارسی در مجلات علمی ایرانی و ۱۹ مقاله انگلیسی و فرانسوی در مجلات علمی و پژوهشی بین‌المللی و نیز مجله ISI به چاپ رسیده است. از این میان مقاله «نوروزیه و نوروزیه‌نویسی در عصر صفوی»، برنده جایزه نخست حامیان نسخ خطی از سوی کتابخانه ملی در سال ۱۳۹۲ شده است.

شب زهره زرشناس در ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه بیست‌وسوم مهرماه ۱۴۰۲ در خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، چهارراه ورشو، تالار فردوسی برگزار می‌شود.