شب شاهنامه نگاری ۱

ششصد و نود و سومین شب از سلسله شب‌های مجله‌ی بخارا با همکاری موسسه کتاب‌آرایی ایرانی اختصاص دارد به « شاهنامه‌نگاری ». «شب شاهنامه نگاری ۱» به عنوان ششمین شب از شب‌های هنر و هنرمندان کتاب‌آرایی، عصر جمعه بیست و هفتم مردادماه ۱۴۰۲ ساعت ۱۶ در محل موسسه کتاب‌آرایی ایرانی برگزار خواهد شد.
شاهنامه به عنوان حماسه‌ی ملی ایرانیان، همواره در طول تاریخ پربار هنر کتاب‌آرایی ایرانی محملی برای هنرنمایی هنرمندان کتاب‌آرا بوده است.
تقریباً در تمامی مکاتب مهم کتاب‌آرایی، حداقل یک شاهنامه‌ی مصور با عیار هنری بالا و ارزشمند به لحاظ هنرهای بکار رفته در آن، به انجام رسیده است که پرداختن به آنها به نوعی مروری بر تاریخ خوشنویسی و نقاشی ایرانی هم هست.
در شب‌های شاهنامه‌نگاری ۱ و ۲ به جنبه‌های هنری مهمترین شاهنامه‌های تاریخ کتاب‌آرایی ایرانی پرداخته خواهد شد و در شب شاهنامه‌نگاری ۳ به وضعیت شاهنامه‌نگاری در دوران معاصر خواهیم پرداخت.
در شب شاهنامه‌نگاری ۱ که با حضور و خوش‌آمد‌گویی مدیران مجله‌ی بخارا و موسسه کتاب‌آرایی ایرانی آغاز خواهد شد، دکتر عبدالمجید شریف‌زاده در خصوص شاهنامه‌ی داوری، اثری از دوره‌ی قاجار صحبت خواهند کرد، دکتر علی‌اصغر میرزایی‌مهر مطلبی با عنوان: «بازخوانی و تحلیل کتیبه‌ها در نگاره‌های شاهنامه تهماسبی» ارائه خواهند داد، دکتر حمیدرضا قلیچ‌خانی درباره‌ی کاتبان شاهنامه و بخصوص کاتبان شاهنامه‌های معروف و مصور تاریخ شاهنامه‌نگاری صحبت خواهند کرد، آقای سید امیر منصوری در مورد خاستگاه شاهنامه‌های فلورانس و سنت‌ژوزف مطالبی ایراد خواهند کرد و خانم فتانه الماسی مقاله‌ای با عنوان: «بازتاب وقایع زندگی محمد جوکی در نگاره‌های شاهنامه‌ی منتسب به وی» را ارائه خواهند داد.
این نشست بصورت حضوری در محل موسسه کتاب‌آرایی ایرانی و مجازی از طریق برنامه‌ی googl meet با کد ورود:
https://meet.google.com/akk-nwwr-acz
برگزار خواهد شد.