شب میراث سبز تهران

 

ششصد و هفتاد و هشتمین شب از شب‌های بخارا به میراث سبز تهران اختصاص یافته است. این نشست در ساعت پنج بعدازظهر یکشنبه بیست و هشتم خردادماه ۱۴۰۲ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.

محدوده‌ای که امروزه با نام «تهران بزرگ» خوانده می‌شود، دربرگیرنده مجموعه‌ای غنی، اگرچه دست‌خورده و آسیب‌دیده، از باغ و بوستان و کشتزار است. غنای این مجموعه حاصل سده‌ها و بلکه چند هزار سال حضور انسان‌های کم‌وبیش سازگار با محیط بوده و آسیب‌دیدگیِ آن نتیجه آزمندی‌های ناشی از رویکرد به توسعه ناپایدار در چند دهه اخیر.
گذشته از پوشش گیاهی انسان‌ساختِ این کلانشهر، استان تهران و از‌جمله کوه‌های شمال و شرق شهر، رویشگاه صدها گونه گیاه بومی است که در شرایط سخت این محیط با گرما و سرماهای بسیار شدید و دوره‌های خشکی طولانی تطبیق یافته‌اند. برای بیشتر مردم شاید شگفت‌آور باشد که بگوییم در این استان، حتی لکه‌های در خور توجه جنگلی داریم.
شب میراث سبز تهران، فرصتی کوتاه برای یادکرد از ارزش‌ بی‌مانند باغ‌ها و بوستان‌ها و مجموعه گیاهان این خطه از سرزمین ایران، و هشدار دادن به مدیران شهر و استان است که نباید این میراث‌های طبیعی ـ فرهنگی قربانی ساخت‌وسازهای افسارگسیخته شود.

در شب میراث سبز تهران، حسین آخانی، احمد محیط طباطبایی، مسعود امیرزاده، ترانه یلدا و علی دهباشی سخنرانی خواهند کرد.

این نشست در ساعت پنج بعد‌از‌ظهر یکشنبه بیست و هشتم خرداد ماه ۱۴۰۲ در خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات‌اللهی (ویلا)، چهار‌راه ورشو، سالن فردوسی برگزار می‌شود.