شب عباس قریب

ششصد و هفتاد ششمین شب از شب‌های بخارا به بزرگداشت عباس قریب اختصاص یافته است. این نشست در ساعت هشت شب جمعه بیست و ششم خردادماه ۱۴۰۲ (شانزدهم ژوئن ۲۰۲۳) در موسسه تن‌ استار (Ten Star) شهر ورونای ایتالیا برگزار می‌شود و از طریق صفحه بخارا در اینستاگرام، تلگرام و سایت آپارات پخش خواهد شد.
مجله بخارا پیش از این شب‌هایی را برای بزرگداشت هنرمندانی که در ایتالیا زندگی و کار کرده بودند، همچون بیژن زرمندیلی، بهمن محصص و محسن وزیری مقدم برگزار کرده بود و اینک شبی را به عباس قریب، یکی از برجسته‌ترین معماران معاصر، اختصاص داده است.

عباس قریب، (زاده ۲۶ خرداد ۱۳۲۱) یک معمار ایتالیایی ایرانی‌تبار است. رویکرد او تدریس و طراحی است که فراتر از سنت مدرنیسم یا «فرمت معاصر» می‌رود. او همچنین به عنوان یک چهره با‌نفوذ در ساخت، تحقیق، عمل و آموزش هنر و معماری «فرامعاصر» شناخته شده است.
قریب از سال ۱۳۵۲ با تمرکز اولیه بر معماری، ابتدا با کسب جایزه مسابقه شرکت بیمه ملی ایران توجهات را به خود جلب کرد و به دنبال آن کار بر روی پروژه مجلس ایران و جایزه مسابقه پروژه «خورشید و زیستگاه» که برای استفاده از انرژی‌های جایگزین در ساختمان‌های مسکونی، در سال ۱۳۵۸ در ایتالیا طراحی شده بود، او را به شهرت رساند.
استودیو قریب در سال ۱۳۵۲ در ایتالیا تأسیس شد. این استودیو با آثار نوآورانه و پایدارش محیط‌های پیشینی را بازآفرینی می‌کند و اینگونه به یک سازمان چندرشته‌ای واقعی بدل شده است. قریب بین سال‌های ۱۳۸۵ الی ۱۳۸۷ استاد رشته عناصر معماری و شهرسازی در دانشگاه هنرهای زیبای ورونا بوده است.
پن
در این نشست، میکل آرکانجلو نیگرو (استاد دانشگاه)، جاننی زولیانی (معمار و موسس سازمان in Asia)، هسو چی هوو (از موسسان سازمان فرهنگی in Asia)، بهرام شیردل، بهرام دبیری،‌ احسان شایق و علی دهباشی به بررسی زندگی و آثار عباس قریب خواهند پرداخت.