شب روح انگیز شریفیان

 

ششصد و دوازدهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی زندگی و آثار روح‌انگیز شریفیان اختصاص یافته  بود. این نشست با همکاری انتشارات مروارید، در ساعت پنج بعدازظهر روز سه‌شنبه بیست و نهم تیرماه (بیستم ژوئیه) به صورت مجازی برگزار شد.
روح‌انگیز شریفیان (متولد ۱۳۲۰، تهران) با دریافت دیپلم ادبى و تکمیل دوره موسیقى (پیانو) در کنسرواتوار تهران براى ادامه تحصیل عازم وین شد. رشته روانشناسى، گرایش تعلیم و تربیت را در دانشگاه و همزمان، موسیقى و پیانو را در کنسرواتوار وین فراگرفت. اولین کار ادبى او مجموعه داستان کوتاه «دست‏هاى بسته» بود که در سال ۱۳۷۰ منتشر شد، و اولین مجموعه مقالات تربیتى او به نام «مامان من ترا دوست ندارم» در سال ۱۳۷۲ به چاپ رسید.
از دیگر آثار ایشان می‌توان «آخ آخ باز دعوا کردی»، «روزی که هزار بار عاشق شدم»، «چه کسی باور می‌کند، رستم» (برنده جایزه بنیاد گلشیری در سال ۱۳۸۳)، «اخم‌هایت را باز کن، دلم گرفت»، «کارت پستال»، «سال‌های شکسته» و «دوران» را نام برد.
او همچنین سه کتاب از جودیت کر به نام‌های «وقتی هیتلر خرگوش صورتی مرا ربود»، «بمب روی خاله مامانی» و «کودکی دوردست» و کتاب «عشق سرخ» (ماکسیم لئو) را به فارسی ترجمه کرده است.
ترجمه انگلیسی و آلمانی کتاب «چه کسی باور می‌کند، رستم» از سوی انتشارات اچ اس مدیا و ترجمه انگلیسی کتاب‌های «آخرین رویا» و «دوران» از سوی انتشارات مزدا منتشر شده است.
در این شب، محمدرضا قانون‌پرور، اسدالله امرایی، یاسمن خلیلی فرد، لادن نیکنام و علی دهباشی به بررسی جنبه‌های مختلف آثار روح‌انگیز شریفیان سخنرانی کردند
شب «روح‌انگیز شریفیان» در نشانی‌های زیر پخش شد:
Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
apart.com/bukharamag