شب محیط بان

ششصد و چهارمین شب از شب‌های بخارا به بزرگداشت محیط‌بانان، حافظان طبیعت و محیط‌زیست این سرزمین اختصاص یافته است.
چرا که محیط‌بانان، حافظان بی‌لشگر و اسلحه‌ی منابع و گنج‌های طبیعت این سرزمین بوده و در دفاع از مواهب طبیعی و به ویژه جاندارانِ کم‌نظیر ایران ما، خود بی‌دفاع‌ترین‌اند.
قریب به ۱۳۰ شهید و بیش از ۳۰۰ جانباز در طی این سال‌ها، آن هم از شغلی که شاید از نگاه جامعه به دلیل همبسته بودن با دامن طبیعت شبیه تفریح به نظر برسد، خود گویای اهمیت حفاظت از طبیعت و خطرات مهمی که مناطق حفاظت‌شده، تالاب‌ها، جنگل‌ها، دریاها و حتی کویرهای ایران را تهدید می‌کند و جان‌هایی که در این راه بر کف نهاده شده‌اند باشد. بزرگداشت محیط‌بانان کشورمان را در حالی برگزار می‌کنیم که داغ دو محیط‌بان مظلوم و شریف زنجانی که به شیوه‌ای بیرحمانه قربانی سودجویان خطرناک حیات‌وحش شدند، هنوز تازه است. امید که راهِ چنین گستاخی‌های بی‌رحمانه، به واسطه‌ی قوانین حمایتگرانه‌تر و پشتیبانی قوی‌تر از محیط‌بانان کشورمان از این پس سد شود.
این مراسم ساعت پنج بعداز ظهر دوشنبه بیست وسوم فروردین ۱۴۰۰ در فضای مجازی پخش خواهد شد.
در این شب هوشنگ ضیایی، اسماعیل کهرم ، رجبعلی کارگر، بهمن ایزدی، امیرحسین کرمی، مانیا شفاهی و علی دهباشی سخنرانی خواهند کرد و قسمت‌هایی از فیلم مستند محیط‌بان و پلنگ به کارگردانی فتح‌الله امیری و نیما عسگری پخش خواهد شد.

شب محیط‌بان در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:
Telegram.me/bukharamag
Telegram.me/senobarmag
Instagram.com/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
www.bukharamag.com
Www.senobarmag.com
facebook.com/bukharamagzine
aparat.com/bukharamag