شب کتاب تحقیق ما للهند

 
پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی اختصاص یافته است. این مراسم در ساعت پنج  بعد از ظهر روز پنجشنبه نهم بهمن ماه ۱۳۹۹ با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت مجازی پخش خواهد شد.
 
ابوریحان بیرونی دانشمند برجسته ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم است. او حکیم و دانشمندی جامع الاطراف و صاحب آثار پرشماری در ریاضیات، نجوم، دارو شناسی، کانی‌شناسی، جغرافیا و هند شناسی است.
از جمله مهمترین آثار بیرونی، کتاب تحقیق ماللهند است که مشتمل بر ۸۰ فصل است؛ این کتاب که عنوان کامل آن «فی تحقیق ماللهند من مقوله مقبوله او مرذوله» است، بی.شک از شاهکارهای مهم در زمینه فلسفه علوم و ادیان تطبیقی است و نخستین اثر دقیق علمی است که در تاریخ فرهنگ و تمدن هند در باره آن کشور نوشته شده است. این کتاب به زبانهای: فرانسوی،  آلمانی،  ایتالیایی، انگلیسی ترجمه شده است و هنوز از منابع درجه اول هندشناسی به شمار  می‌رود. وسعت اطلاع، دقت نظر، ژرف‌بینی و کنجکاوی و مشاهدات بسیار عمیق و دقیق ابوریحان، خواننده بی‌غرض را به تحسین و شگفتی وا می‌دارد، دانشمندی که در اواخر قرن چهارم در آغاز قرن پنجم، برای آشنائی با علوم و معارف هندیان بهره.ای از عمر خود را در آن دیار گذرانید و حتی برای شناخت بهتر آنان از آموختن زبان دشوار سانسکریت فروگذار نکرد.
 
در این مراسم مهدی محقق، منوچهر صدوقی سها،   غلامرضا اعوانی، حسن بلخاری، برزو قادری و علی دهباشی سخن خواهند گفت.
همچنین در این برنامه، چاپ دوم جلد اول ترجمه تحقیق ماللهند اثر منوچهر صدوقی سها که از سوی انتشارات «سورا» منتشر شده است نیز معرفی خواهد شد.
شب کتاب تحقیق ماللهند در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:
Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
www.bukharamag.com
facebook.com/bukharamagzine
aparat.com/bukharamag