شب میرجلالالدین کزازی

 

دکتر میرجلال‎الدین کزازی که زادۀ 1327 است و در خانواده‎ای فرهنگی بالید، دورۀ دبستان را در کرمانشاه سپری کرد و در همان دوران دانش‎آموزی با زبان و ادب فرانسه آشنایی یافت.
سپس دکتر کزاری در دانشکدۀ ادبیات فارسی دانشگاه تهران به تحصیل ادامه داد تا آن که در 1370 مدرک دکترای خود را در ادبیات فارسی اخذ کرد.

دکتر کزازی، ده‌ها کتاب و صدها مقاله به دست نشر سپرده که از آن میان می‎توان به آب و آینه (مجموعه مقاله)، از گونه‌ای دیگر (شاهنامه‌شناسی)، پارسا و ترسا (عطارشناسی)، دیر مغان (حافظ‌شناسی)، نامه‌ی باستان (هفت جلد)، نهادنامه‌ی داد (شاهنامه‌شناسی) اشاره کرد. اما دکتر کزازی ترجمه را نیز آزموده است که از آن جمله می‎توان به آنئید اثر ویرژیل، ایلیاد و ادیسه اثر هومر، سه داستان اثر فلوبر و کمدی الهی اثر دانته اشاره نمود.
در شب دکتر میرجلال‎الدین کزازی که ساعت 5 عصر شنبه 20 مهر ماه در تالار فردوسی خانۀ اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‎شود، محمدحسن حسن‎زاده نیری، زهرا پارساپور، کیخسرو دهقانی و علی دهباشی سخن خواهند گفت و گروه گردیه به سرپرستی مهدیه حقیقی شاهنامه‎خوانی خواهند داشت و فیلمی مستند نیز به نمایش درمی‎آید.
تاریخ: شنبه 20 مهر 1398، ساعت 5 عصر
خیابان استاد نجات‎الهی، نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی
مجله بخارا این شب را با همکاری خانه فرهنگ و هنر گویا و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‎کند.