شب اسماعیل میرفخرایی

 

اسماعیل میرفخرایی تهیه کننده مولف، پایه گذار برنامه های علمی دررادیو و تلویزیون و از آغازگران این رسانه در ایران است.
میرفخرایی سال ۱۳۲۵ در تهران بازارچه شیخ هادی متولد شد. تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان رشدیه به پایان رساند. دبیرستان رهنما پذیرای میرفخرایی در رشته طبیعی بود. سال ۱۳۴۳ زمان ورود وی به دانشگاه تهران دانشکده علوم و تحصیل رشته زیست شناسی می باشد. شاید نخستین بنیان ها و اندیشه های علاقه مندی میرفخرایی به علوم و مرزهای دانش در همین سال ها قوت و شکل می گیرد.
از این رو از نوزده سالگی گویندگی در این عرصه را آغاز می کند. بعد از اتمام در رشته زیست شناسی سال ۱۳۴۵ به عنوان نخستین مجری در تلویزیون حضور یافته و با گذشت اندک زمانی با توجه به توانایی های فردی در امر عرضه صحیح برنامه به مخاطب ، برنامه های علمی را در تلویزیون ملی راه اندازی می کند.
عمده ترین فعالیت رسانه ای میرفخرایی با برنامه هایی همچون چشم انداز (۱۳۵۱)، عصرانه (۱۳۵۶) در رادیو و دانش (۱۳۵۰)، ره آورد(۱۳۵۶) در تلویزیون ادامه می یابد.
در همان سال ها برای کسب لیسانس در رشته تولید برنامه در رادیو و تلویزیون به آمریکا می رود و فوق لیسانس را نیز در رشته ارتباطات و آموزش دریافت می کند. بعد از بازگشت به ایران و احاطه به چهار چوب و ساختار های رسانه مدير برنامه هاي علمي و فرهنگي در شبكه ٢ تلويزيون می شود .در سال ۱۳۵۷ بازنشسته شده، از این رو برای تکمیل تحصیلات خود به استرالیا رفته اما به هنگام تز دانشگاهی در مقطع دکتری از ارائه آن منصرف و به ایران باز می گردد. در نتیجه فصلی دیگر از فعالیت های رسانه ای وی رقم می خورد. برنامه های معماری ایرانی، جمعیت – حال -آینده، با طبیعت، پرتو، ارتباط ایرانی، گنج دوران، گفتگو و ده ها برنامه دیگر حاصل تلاش و علاقه مندی وی به رسانه در این دوران است.
اسماعیل میرفخرایی در طول همه سال های فعالیت خود در رسانه های ایرانی هرگز خود را محدود و محصور به امر صرفا اجرا در تلویزیون یا رادیو نکرده است. وی بر مبنای شناختنامه فنی و محتوایی رسانه تولیدگر برنامه های گوناگون در این عرصه است. از این رو بر اساس خدمتگزاری وی نسبت به رسانه دیروز و امروز می بایست او را یک برنامه ساز تمام عیار در همه دوران حیات کاریش دانست که ماحصل آن تولید بیش از ۵۰۰ برنامه در رادیو و تلویزیون است.
نشریه بخارا به پاس زحمات بیش از شش دهه فعالیت اسماعیل میرفخرایی در عرصه رسانه، یکی از شب های خود را به وی اختصاص داده است. در این مراسم اکبر عالمی، اسماعیل کهرم، سیاوش صفاریان پور، امیر حامد موسوی و علی دهباشی در مورد وجوه مختلف اسماعیل میرفخرای سخنرانی خواهند کرد. ضمن آنکه در بخشی از مراسم کلیپی از “اسماعیل میرفخرایی” به تهیه امیر حامد موسوی پخش خواهد شد.
شب اسماعیل میرفخرایی شنبه سیزدهم مهر ساعت پنج بعد از ظهر در خیابان استاد نجات اللهی، نبش خیابان ورشو، خانه اندیشمندان علوم انسانی، تالار فردوسی برگزار خواهد شد.