شب نقشه

 

” شب نقشه ” در ساعت سه بعد از ظهر یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ در محل موزه نقشه با سخنرانی : سید محمد بهشتی، غلامرضا سحاب ، احمد محیط طبا طبا یی، و فخار تهرانی برگزار می شود.
موزه نقشه تهران حاوی مجموعه‌ای بی‌نظیر از نقشه‌های قدیمی و اصیل شهر تهران به انضمام مستندات قدیمی و کتب مرتبط تا جدیدترین عکس های ماهواره‌ای می‌باشد.
این موزه و یا به عبارتی گنجینه در دو طبقه با زیربنایی حدود 800 متر مربع در ساختمان مرکز اطلاعات جغرافیایی شهر تهران (TGIS) در سال 1379 با حضور آقایان پرفسور محمدحسن گنجی، مهندس پورکمال، مهندس عباس سحاب و افراد صاحب‌نام و صاحب‌نظر دیگر در این زمینه آغاز به کار نمود.
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان متولی اصلی احیای مجدد این گنجینه از سال 90 می‌باشد
نقشه در پژوهش‌های جغرافیایی هم منبع اطلاعات، هم ابزار مشاهده و هم وسیله ثبت مشاهدات است، هم وسیله تجزیه و تحلیل و بالاخره نقشه قسمتی از زبان فنی جغرافیاست که آن را نشان ویژه جغرافیا نامیده‌اند.
اهمیت نقشه از دیدگاه تحقیقات و پژوهش‌های علمی و فنی، در کلیه نهادهای کشوری و همچنین در مورد مسائل و مشکلات عمرانی و بازرگانی و اقتصادی در خور توجه است و از این رو همه ساله صدها نقشه در مقیاس‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
موزه نقشه : انتهای اتوبان امام علی . میدان ارتش .به سمت سه راه اقدسیه . روبروی مسجد امام جعفر صادق