شب حشمت سنجری

 

شب حشمت سنجری به مناسبت انتشار کتاب «افق بیکران» که از سوی انتشارات خط و طرح منتشر شده، در ساعت پنج بعد از ظهر چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد.
حشمت سنجری، رهبر ارکستر، آهنگساز و نوازنده‌ی ویلن در سال ۱۲۹۴ در خانواده‌ای فرهنگی به دنیا آمد. از کودکی به فراگیری موسیقی نزد پدرش، حسین سنجری از نوازندگان بنام تار و سپس ابوالحسن صبا پرداخت. در هنرستان عالی موسیقی تهران فراگیری موسیقی کلاسیک را ادامه داد (۱۳۱۷-۱۳۲۸) و تحصیلات خود را در رشته‌ی رهبری ارکستر در وین به انجام رساند. حشمت سنجری از سال ۱۳۳۴ تا ۱۳۵۱ و پس از انقلاب تا سال ۱۳۶۸ رهبر دایم ارکستر سمفونیک تهران بود. وی به عنوان آهنگساز نیز قطعات ماندگاری را ساخته که مشهورترین آن «رقص دایره» می‌باشد. سنجری در سال ۱۳۷۴ درگذشت. نام حشمت سنجری همواره در کنار ارکستر سمفونیک تهران می‌درخشد. وی عمری را پای توسعه، حفظ و اعتلای موسیقی کلاسیک و ارکستر سمفونیک تهران گذاشت و شاگردان بی‌شماری تربیت کرد.
در این شب، مرسده بایگان (سنجری)، محمد سریر، حسن ریاحی، اسماعیل تهرانی و مانی جعفرزاده به ایراد سخن می‌پردازند و پیام‌های احمد پژمان و شهداد روحانی قرائت می‌شود. همچنین بخش‌هایی از فیلم مستند «رقص دایره» به کارگردانی فرزاد فره‌وشی به نمایش درخواهد آمد.
شب حشمت سنجری، چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸، ساعت ۱۷ در خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی به نشانی خیابان نجات الهی، چهارراه ورشو، تالار فردوسی برگزار می‌‎شود.