شب دکتراکبر اعتماد

 

چهارصد و دهمین جلسه از شب شبهای بخارا در ساعت پنج بعد ازظهر یکشنبه هجدهم آذر ماه ۱۳۹۷ اختصاص یافته است به دکتر اکبر اعتماد، که از دانشمندان نامور معاصر ایران است.
اکبر اعتماد در سال ۱۳۰۹ در همدان متولد شد. تحصیلات ابتدایی و سه سال دوره متوسطه را در همدان و تحصیلات دوره دوم متوسطه را در دبیرستان البرز تهران گذراند. در ۱۳۲۹ برای ادامه تحصیل عازم سوییس شد و در پلی تکنیک دانشگاه لوزان به تحصیل پرداخت و در ۱۳۳۵ گواهینامه مهندسی برق را به دست آورد و بلافاصله در کارخانه برام باوری در شهر بادن استخدام شد و سپس در بخش تحقیقات این کارخانه شروع به کار کرد.
پس از آن برای گذراندن دوره مهندسی هسته ای به پاریس رفت و در ۱۳۳۷ مدرک مهندسی هسته ای را دریافت کرد. سپس به سوییس بازگشت و در سال ۱۳۴۲ موفق به اخذ مدرک دکتری در فیزیک هسته ای از لوزان گردید. در ۱۳۴۴ پس از ۱۵ سال به ایران بازگشت و در سازمان برنامه و بودجه استخدام شد. او سال بعد دفتر انرژی اتمی را در سازمان برنامه ایجاد کرد و به ریاست آن منصوب گردید.
پس از آن در سال ۱۳۴۷ به عنوان معاون علمی و تحقیقاتی وزارت علوم و آموزش عالی شروع به کار کرد و به تاسیس موسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و اموزشی همت گماشت.از کارهای مهم این موسسه طرح ریزی دو دانشگاه بوعلی و دانشگاه آزاد ایران بود. و سرانجام در اسفند ۱۳۵۲ ماموریت تاسیس سازمان انرژی اتمی به ایشان سپرده شد.
در شب اکبر اعتماد سخرانان: دکتر پیران و دکتر تکمیل همایون به نقش و جایگاه دکتر اکبر اعتماد در پی ریزی تمدن نوین صنعتی ایران معاصر خواهند پرداخت.
محمد حسین یزدانی راد به بیان ویژگیهای شخصیتی، علمی و ادبی ایشان و همچنین شهره آفاق درود به بیان خاطراتی از او خواهد پرداخت. همچنین بخشی از فیلم زندگینامه اکبر اعتماد پخش خواهد شد و بانو فهیمه باروتچی به اجرای نقالی خواهند پرداخت.
خانه اندیشمندان علوم انسانی، خیابان استاد نجات الهی، نبش خیابان ورشو، تالار فردوسی.