شب ابوالحسن صبا در دانشگاه کلگری (کانادا)

 

ابوالحسن صبا، فرزند ابوالقاسم کمال‌السلطنه در سال ۱۲۸۱ خورشیدی در خانواده‌ای آشنا به موسیقی و اهل ادب متولد گردید. پدرش، کمال‌السلطنه، پزشک، ادیب و دوست‌دار موسیقی بود. او سه‌تار می‌نواخت و اولین استاد پسرش بود.
صبا نخستین پویه‌های موسیقی را از پدرش فرا گرفت. او نزد میرزا عبدالله فراهانی، درویش خان و علی‌نقی وزیری تار و سه‌تار، نزد حسین هنگ‌آفرین ویولن، نزد حسین اسماعیل‌زاده کمانچه، نزد علی اکبرخان شاهی سنتور، نزد اکبرخان نی و نزد حاجی خان ضرب را آموخت.
صبا، در سال ۱۳۱۱ با یکی از شاگردان خود با نام منتخب اسفندیاری کوه نور، دختر عموی نیما، ازدواج کرد که حاصل این ازدواج، سه دختر به نام‌های غزاله، ژاله و رکسانا می‌باشد. ابوالحسن صبا در سال ۱۳۳۶ و به علت ناراحتی قلبی در سن ۵۵ سالگی درگذشت و در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

“شب های بخارا” مراسمی است به کوشش علی دهباشی (سردبیر مجله ی بخارا) در تجلیل از بزرگان عرصه ی فرهنگ،ادب و هنر ایران زمین . کتابخانه پارسی کلگری در نظر دارد با پخش گزیده هایی از برنامه های برگزار شده توسط مجله ی بخارا تحت عنوان “شب های بخارا در کلگری” گامی در راستای شناساندن هرچه بهتر این بزرگان به جامعه ی ایرانیان دور از وطن بر دارد. لذا دومین جلسه از شبهای بخارا در کلگری به انعکاس شب تجلیل از “ابوالحسن صبا” اختصاص داده شده است. شب صبا که صد و شصت و هشتمین شب از شب های بخارا میباشد، در سال ۱۳۹۳ با حضور فرهاد فخرالدینی، شهرام ناظری، مجید درخشانی، میلاد کیایی، علیرضا قربانی در کانون زبان فارسی برگزار شده است.
منتظر همه ی دوستان و علاقمندان به شعر و ادب و هنر ایرانی خواهیم بود. شبهای بخارا در کلگری همراه با موسیقی زنده خواهد بود و شرکت در جلسه برای عموم علاقمندان آزاد و رایگان است.