2 Comments

 1. 1

  اسد مشرف زاده

  باسلام وسپاس وضمن بارنشر مراسم شب دکتر سعیدمحمودیان ؛ بخشی از مصاحبه اودرخصوص شرح شوق را می آورم
  دکتر سعید حمیدیان، مؤلف کتاب برگزیده «شرح شوق» در سی‌ودومین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران درباره اثرش به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: این کتاب در حقیقت شرح و تحلیلی بر کل اشعار حافظ است که در آن تمامی اشعار وی در قالب‌های مختلف از جمله غزل‎ها، رباعیات و مثنوی‌های وی مورد بررسی قرار گرفته است.
  مؤلف در پیشگفتار کتاب «شرح شوق» آورده است: «این دفتر از چند لحاظ به هیچ روی از شمار شروح گذشته یا شروح کمابیش سنتی نیست، نخست این‌که شرح لغوی و دستوری نیست. اگرچه از حیث امور لغوی، دستوری یا زبانی نیز شاید آن را کمابیش دقیق‌تر از این سنخ شروح بیابید. دوم این‌که شرحی بر پایه ساده‌سازی معنایی نیست، چون نگارنده‌اش اعتقادی به این کار ندارد، بلکه با تجزیه و تحلیل دقیق عناصر هر شعر، اعم از کل شعر و یکایک ابیات و آحاد آن سر و کار دارد.»
  شرحی بر پایه تجزیه و تحلیل ساختار هر شعر
  حمیدیان افزود: این دفتر شرحی بر پایه تجزیه و تحلیل ساختار هر شعر و بررسی پیوندهای اجزای شعر، از ساختار معنایی و مضمونی ابیات گرفته تا عناصر بیانی همچون تشبیهات، استعارات، نمادها و به طور کلی تصاویر و بن‌مایه‌ها (موتیف‌ها) و نیز صنایع، زبان و غیره است.

  وی ادامه داد: این کتاب را می‌توان شرح و تفسیر شعر حافظ با شعر پارسی دانست، زیرا در درجه اول با اشعار حافظ و سپس کلیه متن‌های مهم در حوزه سخن پارسی ارتباط دارد.

  حمیدیان با اشاره به تفاوت این کتاب با سایر کتاب‌های این حوزه گفت: تفاوت مهم این کتاب در مورد متن مبناست. هر یک از شرح‌ها و تفسیرها معمولاً با اتکا و اعتماد به یک متن و طبع خاص از دیوان حافظ تدوین شده است؛ اما در این کتاب، مؤلف از تحلیل خانلری و قزوینی استفاده کرده و هر دو را مبنا قرار داده است.

 2. 2

  دوست

  سپاسگزارم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2016 Developed By Nasour Naghipour