شب « سایه » برگزار شد

امیر هوشنگ ابتهاج ـ ( ه.ا.سایه) در کانون زبان فارسی ـ عکس از جواد آتشباری
امیر هوشنگ ابتهاج ـ ( ه.ا.سایه) در کانون زبان فارسی ـ عکس از جواد آتشباری

صد و سی و هفتمین شب از شبهای مجله بخارا به بزرگداشت ه.ا.سایه ( هوشنگ ابتهاج) اختصاص داشت که با همکاری مؤسسه فرهنگی هنری ملت، دایر‎المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار و گنجینه پژوهشی ایرج افشار غروب یکشنبه 5 آبان ماه 1392 در کانون زبان فارسی و با حضور سیمین بهبهانی، پوری سلطانی، محمدرضا شفیعی کدکنی، شهرام ناظری، داریوش طلایی، یلدا ابتهاج ، محمد افشین وفایی و پیامی از محمود دولت آبادی برگزار شد.

علی دهباشی در ابتدای این نکوداشت، از حاضران خواست تا فاتحه‎ای برای زنده یاد ایرج افشار بخوانند که اگر امروز در قید حیات بود بی‎شک از حاضران این جمع بود . دهباشی افزود که مجله بخارا تا کنون در عرصه شعر شب‎هایی را برای مولانا ،حافظ، سعدی، خیام و از شاعران معاصر برای فریدون مشیری ، محمد حقوقی، منوچهر آتشی و حمید مصدق برگزار کرده است . مدیر مجله بخارا در ادامه از سایه چنین یاد کرد:

« امیرهوشنگ ابتهاج که بعدها نام شاعری سایه را برای خود برگزید در 6 اسفند 1306 چشم به جهان گشود. او خیلی زود به یکی از قله‎های غزلسرائی در شعر معاصر تبدیل شد ، چنان که شهریار دربارۀ او گفت : ” سایه تمام غزل بعد از من است ” . او سرودن غزل را در کنار سرودن شعر در قوالب دیگر سنتی تجربه کرد همچنین نمونه‎های موفقی نیز از شعر نو سرود . گواه این مدعا چاپ مکرر مجموعه اشعار وی در طی این سالیان است .

علی دهباشی ـ عکس از ژاله ستار
علی دهباشی ـ عکس از ژاله ستار

در میان سالهای 1351 تا 1357 نیز که به عنوان سرپرست موسیقی ایرانی در رادیو فعالیت داشت خدمات بسیاری به موسیقی کرد و چهره های شاخصی را نیز در این حوزه شناساند. کسانی که بعدها خود پرچمداران این شاخه از موسیقی شدند ضمنا با تشکیل گروه موسیقی ” شیدا” و ” عارف ” در رادیو و سپس تأسیس ” کانون چاووش ” همراه با بزرگان موسیقی ایران نقش موثری در ارتقاء ذوق موسیقی مردم ایران ایفا کرد

تصحیح دیوان حافظ نیز برگ درخشان دیگری‎ست در زندگی حرفه‎ای این شاعر بزرگ روزگار ما . او با درک اصول جاری در بلاغت و جمال‎شناسی حافظ و شناخت سبک وی تصحیح دقیقی از دیوان این شاعر ارائه کرده و در اختیار علاقمندان شعر او گذاشته است.»

سپس نوبت به محمد افشین وفایی به عنوان نخستین سخنران این مراسم رسید تا چنین بگوید:

محمد افشین وفایی ـ عکس از مجتبی سالک
محمد افشین وفایی ـ عکس از مجتبی سالک

نقش ما گو ننگارند به ديباچة عقل

هر كجا نامة عشق است نشان من و توست

پيش از اينكه سايه را از نزديك بشناسم، يعني حدود هفت سال پيش، تنها شعرش را مي‌شناختم اما در اين سال‌ها كه توفيق داشته‌ام به لطف استاد شفيعي كدكني محضرش را از نزديك درك كنم دريافتم كه شاعری یکی از  حسن های اوست. سايه همچون شعرش پاك و منزه است. دغدغه‌اش انسان و انسانيت است. تعهدي كه در شعر و زندگي‌اش داشته جز به انسان نبوده است. به گمان من اگر به جرياني گرايش داشته جز به برقراري عدالت ميان انسان‌ها نمي‌انديشيده است. جستجويي بوده كه براي عدالت و برابري ميان آدميان انجام داده است. تحولات اجتماعي را دنبال مي‌كرده و دغدغة تغيير جهان داشته است.

نوع زندگي‌اش گواه اين مدعاست. كساني كه از نزديك مي‌شناسندش مي‌دانند كه براي ميوه‌فروش محل يا يك خدمتكار همان احترامي را قائل است كه براي فلان دوستش كه از شخصيت‌هاي شناخته‌شدة فرهنگي است. در نظر او دانش، هنر، ثروت، مقام و هر چيز ديگري اگر با انسانيت توام نباشد اهميت ندارد. پيشتر گاه از سادگي ‌اش در برخورد با ديگران به شگفت مي‌آمدم اما بيشتر كه با خلقيات او آشنا شدم و ديدم كه سرد و گرم روزگار را بسيار چشيده است دريافتم كه اين خوش‌بيني و سادگي آگاهانه است و از باور او به انسان نشأت مي‌گيرد. با همة ناملايمات زندگي و همة آنچه از همنوع خويش ديده، دوست ندارد باورش را، اعتقادش را به انسان از دست بدهد، همچنان اميدوار است. از اين‌روست كه در رفتارش به انسان‌ها فرصت مي‌دهد. فرصت تغيير. زيرا به گوهر پاكي در وجود آنها معتقد است. بسيار مهربان است. نديدم كينه‌اي از كسي به دل داشته باشد.

خود گفته است: «تمام پليدي‌ها و شر و شور دنيا و آدم‌ها تا پوست من مي‌آيد، متوقف مي‌شود و نمي‌تواند به درون من نفوذ كند… واقعاً همين‌طور است… شاه هيچ جرم و جنايت و گناهي نكرده باشد اين جرم را كرده كه كيوان را كشته است. شما مي‌دانيد كه همين الآن هم اسم مرتضي كيوان مرا از گريه پر مي‌كند ولي اگر شما شاه را به دست من مي‌داديد من يك سيلي هم نمي‌توانستم به او بزنم.»

در دوستي وفادار است. چندان وفادار كه پس از شصت سال بر سر دوستي خويش هنوز ايستاده است. اين را چند روز پيش بيشتر دريافتم كه براي شصتمين سالگرد درگذشت مرتضي كيوان به منزل پوري‌خانم سلطاني رفته بوديم. هر بار از اين دوست در گذشته و مرگ او و ساليان دوستي‌شان ياد مي‌كند چشمانش خيس اشك مي‌شود.

سایه در کنار نجف دریابندری ـ عکس از جواد آتشباری
سایه در کنار نجف دریابندری ـ عکس از جواد آتشباری

با همه صادق است. به هيچ روي اهل دروغ گفتن به خود يا ديگران نيست. خاطرات سايه كه چاپ شد خيلي‌ها برآشفتند. برخي مطالبي كه آنجا گفته شده بود مربوط به گذشته بود و بعضي كه اكنون مقام و مرتبتي ديگر يافته‌اند خوش نداشتند اين مطالب يادآوري شود. اما سايه تا بتواند خود را سانسور نمي‌كند و آنچه را مي‌خواهد مي‌گويد. همان چيزي را كه معتقد است به زبان مي‌آرد. چنانكه مي‌انديشد سخن مي‌گويد. بيمي هم ندارد كه فلان مدعي روشنفكري اكنون ممكن است از اين سخنان برداشت ديگري بكند و يا با سرهم كردن بخش‌هايي از آن جمله‌اي بسازد و از آن نتيجه‌ها بگيرد و مقاله‌ها بنويسد و از اين رهگذر در مطبوعات خود را منتقد و صاحب‌نظر بنماياند؛ چنانكه اخيراً و به‌خصوص بعد از چاپ خاطرات سايه اين اتفاق بسيار افتاد.

اخيراً نيز در مجله‌اي كه به عنوان ويژه‌نامة سايه چاپ شده است به نقل از او جمله‌اي را جعل و بر روي جلد مجله چاپ كردند. اما كساني كه سايه را از نزديك مي‌شناسند مي‌دانند اهل رديه نوشتن و تكذيبيه فرستادن و تن دادن به اين بازي‌ها نيست. برايش چندان اهميتي ندارد ديگران درباره‌اش چه فكر مي‌كنند. حوصلة پرداختن و مجال دادن به اين حرف‌ها را هم ندارد. زود از آن مي‌گذرد. خودش مي‌داند كه هست و چه هست و همين برايش كافي است.

اما دربارة شعرش: سايه استاد مسلم زبان فارسي است. مهارت وي در به كارگيري الفاظ و تناسبي كه بين فرم و محتوا ايجاد كرده به شعرش تواني داده كه توانسته از اقران خود برتر باشد. مطمئنم هر کتابخوانی ، خواه ناخواه، دانسته يا ندانسته، مقداري از شعر او را در خاطر دارد.

اينكه با وجود سعدي و حافظ در قالب غزل بتوان باليد و غزل‌هايي گفت كه تشخص داشته باشد بسي دشوار است. اما سايه استادانه مضامين اجتماعي را وارد غزل كرده است بي‌آنكه به روح غزل خدشه‌اي وارد شود. از آنجا كه همواره با واقعيت‌هاي زندگي سروكار داشته و نيز چون اين واقعيت‌ها در بسياري موارد تلخ بوده گاهي شعر او «تلخ چون باده دلپذير چو غم» مي‌گردد اما شعرش هرگز به كلي خالي از اميد نمي‌شود؛ چنانكه خودش نيز با وجود ناملايمات همواره اميدوار بوده است.

اهل افراط در نوگرايي نيست چنانكه اهل افراط در كهن‌پردازي هم نيست. شعرش با وجود آنكه ريشه در سنت دارد و استحكام اشعار كلاسيك را داراست، بديع و نوآورانه نيز هست. او با قوت بيان و خلاقيت هنرمندانة خود توانسته اشعاری تاثیرگذار از خود به يادگار بگذارد. در شعرهاي قديمترش البته شور و هيجان و نوگرايي بيشتري ديده مي‌شود، به جاي آن در شعرهاي دوره‌هاي بعدي او پختگي بيشتري وجود دارد.

با اينكه پاكيزه‌ سخن است و روان و فصيح شعر مي‌گويد اما در بازبینی سروده هایش  وسواس بسيار دارد. گزيده‌گوست. هنري دارد كه متأسفانه بسياري از هنرمندان بزرگ ندارند و آن «هنر به گزيني» است. سايه سلیقه ی آسان گیر ندارد . از همین روست که مي‌گويد «اگر يك بار ديگر به دنيا مي‌آمدم دو سوم اين شعرهايي را كه گفتم نمي‌گفتم… با اينكه همين مقدار شعري كه در تاسيان و سياه مشق است از بين مقدار زيادي شعر انتخاب شده ولي باز دو سوم از همين‌ها را هم دور مي‌ريختم.»

سايه به موسيقي نيز بسيار علاقمند است و اين علاقة ويژه باعث شد خدمات بسياري بدان كند. خاصه هنگامي كه سرپرست موسيقي ايراني در راديو بود. خودش هم مي‌گويد: هرچه كردم همه از دولت موسيقي بود.  اين آشنايي با موسيقي بر شعرش نيز تأثير گذارده و گيرايی و خوش آهنگی  شعرش را دو چندان كرده است. در شعر از اوزانی آزموده و  متناسب با عواطف شعري بهره مي‌گيرد. زبان روان خود را در وزن‌هايي رام قالب مي‌بندد.

سخن آخر دربارة حافظ به سعي سايه است. كه به گمان من از بهترين تصحيح‌هاي ديوان حافظ محسوب مي‌شود. شايد هيچ كس به اندازة سايه با مباني جمال‌شناسي ديوان حافظ و سبك او آشنا نباشد و اين حاصل انس و الفت ساليان دراز اوست با شعر اين شاعر. و همين آشنايي ژرف او با زبان حافظ سبب شده تا از عهدة تصحيح ديوان به خوبي برآيد.

و پس از آن سیمین بهبهانی از خاطرات خود با سایه و نخستین شرکت او در انجمن ادبی و شعرخوانی‎اش که باعث حیرت همگان شد سخن گفت و غزلی را که قبلاً سروده و به سایه تقدیم کرده بود برای حاضران خواند:

سیمین بهبهانی ,عکس از جواد آتشباری ـ عکس از جواد آتشباری
سیمین بهبهانی، عکس از جواد آتشباری

دیگر نه جوانم که جوانی کنم، ای دوست،

یا قصه از آن « افتد و دانی» کنم ، ای دوست.

هنگام سبک خیزی یِ آهوی جوان است،

پیرانه سر آن به که گرانی کنم، ای دوست.

غم بُرد چنان تاب و توانم که عجب نیست

نتوانم اگر آنچه توانی کنم، ای دوست.

در مرگ عزیزان جوان فرصت آن کو

تا کار به جز مرثیه خوانی کنم، ای دوست؟

دل مُرد و در او شعله‎ی رقصان غزل مرد،

حیف است تغزل که زبانی کنم، ای دوست.

در باغ نه آن گلبن سرسبز بهارم

تا بار دگر عطرفشانی کنم، ای دوست.

با برف زمستانیِ سنگین چه توان کرد

گر حوصله‎ی باد خزانی کنم، ای دوست؟

درسینه هوس بود  و کنون غیرنفس نیست،

جز این به نمردن چه نشانی کنم ، ای دوست؟

آن است که خود را چو غباری بزدایم

می‎باید اگر خانه تکانی کنم، ای دوست.

سیمین بهبهانی ـ عکس از ستاره حیدری
سیمین بهبهانی ـ عکس از ستاره حیدری

و پوری سلطانی سخنران دیگر این نکوداشت بود که از سال‎های آشنایی و دوستی دیرینه با سایه حکایت کرد:

آشنایی من با سایه به سال 1331 باز می‎گردد. شب عروسی ایرج کسرایی، برادر سیاوش کسرایی شاعر بود. خانواده سیاوش با خانواده من دوستی قدیمی و نزدیکی داشتند. یادم نمی‎رود که سیاوس مرا نزد دو نفری برد که کنار هم نشسته بودند و به آنها معرفی کرد. گفت: بهترین دوستم را به بهترین دوستانم معرفی می‎کنم. آن دوستانش یکی سایه بود و دیگری مرتضی کیوان. آنها جا باز کردند و من میانشان نشستم. کیوان شروع کرد به حرف زدن و سایه هم لام تا کام چیزی نگفت.

از همان شب، گویی من یکی از افراد گروه آنها شدم و آنها هم متقابلاً اعضای خانواده من. در این سالها حوادث بسیاری بر ما گذشت. خیلی از افراد گروه، از جمله محمد جعفر محجوب، سیاوش کسرایی، ناصر مجد، نادر نادپور، فریدون مشیری ، احمد شاملو و شاهرخ مسکوب یک به یک از میان ما رفتند. اکنون من بازمانده‎ام و سایه ، با دردی مشترک.

پوری سلطانی ـ عکس از جواد آتشباری
پوری سلطانی ـ عکس از جواد آتشباری

سایه در ابتدای شعر « کیوان ستاره شد» گروه را به اختصار وصف می‎کند:

            ما از نژاد آتش بودیم

            همزاد آفتابِ بلند، اما

            با سرنوشتِ تیره خاکستر

همه این شعر را می‎شناسند.اول بار به مناسبت 27 خرداد 1358 سروده شد و در سال 1360 در کتاب یادگار خون سرو منتشر شد.

در آن سالهای سیاه زندگی من ، این هوشنگ ابتهاج بود که سایه‎وار همه جا با من بود و آماده کمک به من و خانواده بی‎پناه کیوان.

سایه به انسان، انسانیت و عدالت اجتماعی عشق می‎ورزید و همچنان بر سر این عهد خود ایستاده است و این را در بسیاری از شعرهای او و بیشتر در رفتار و کردارش در سالهای زندگیش می‎توان شعرهای او و بیشتر در رفتار و کردارش در سالهای زندگیش می‎توان دید.

سایه در کنار دکتر شفیعی کدکنی و شهرام ناظری
سایه در کنار دکتر شفیعی کدکنی و شهرام ناظری ـ عکس از مجتبی سالک

در « سماع سوختن» می‎گوید:

عشق شادی است، عشق آزادی است

عشق آغاز آمیزادی است

شعر بلندی است…

می‎سراید و می‎سراید و

سرانجام خود را به درختی تشبیه می‎کند و می‎گوید:

آن درخت کهن منم که زمان

بر سرم راند بس بهار و خزان

دست و دامن تهی و پا در بند

سرکشیدم به آسمان بلند

مرغ شبخوان که با دلم می‎خواند

رفت و این آشیانه خالی ماند

آهوان گم شدند در شب دشت

آه از آن رفتگانِ بی‎برگشت

گر نه گل دادم و  بَر آوردم

بر سری چند سیاه گستردم

دست هیزم‎شکن فرود آمد

در دل هیمه بوی دود آمد

کُندۀ پیر آتش اندیشم

آرزومند آتش خویشم

تهران ، دی1358

در بخشی دیگر از این مراسم، پیام محمود دولت آبادی خطاب به سایه توسط علی دهباشی قرائت شد:

آقاى ابتهاج عزیز و ارجمند

بخت يار نبود تا درمحضر جناب شما باشم، ببينم‎تان  وسلام كنم ؛همچنين دوستانِ گرامىِ حاضر در آن جمع خاصّ را،  و اين عميقاً به تأسّف دچارم مى‎كند. پس ضمنِ درود قدرشناسانه به شما پيشاني‎تان را از همين دوسلدورف مى‎بوسم  و ارادت هنرجويى خود از شما را بيان مى‎دارم و مى‎گويم كه من، محمود، نه فقط با غزل‌‎ها و مهربانى‎هاى‎تان هميشه با شما بوده‎ام، بلكه هركجا بوده و باشم ،حافظِ به سعى سايه ، بر ديدۀ چشمهاى من بوده است و هست .

   «ديدنِ روى تو را ديده ى جان بين بايد

     وين كجا مرتبۀ چشم جهان بينِ من است.»

                                     با احترام، محمود دولت أبادى

چهارم آبان ماه نود و دو ـ دوسلدورف

آیدین آغداشلو ـ عکس از ستاره حیدری
آیدین آغداشلو ـ عکس از ستاره حیدری

سپس شهرام ناظری پس از اشاره به نحوۀ آشنایی‎اش با سایه و خاطراتی که با او داشته ، با آواز خود و با خواندن ابیاتی از سایه به این شب شوری دیگر افزود.

شهرام ناظری و سایه ـ عکس از مجتبی سالک
شهرام ناظری و سایه ـ عکس از مجتبی سالک

و پس از آن علی دهباشی بخشی از متن دکتر شفیعی کدکنی را درباره‎ی شعر سایه قرائت کرد:

در طول چهل و اندی سال دوستی از نزدیک و خوشبختانه بسیار نزدیک، هرگز ندیدم که او هنرمند راستینی، از مردم زمانه ما را به چشم انکار نگریسته باشد، در میان صدها دلیلی که به عظمت او می‎توان اقامه کرد همین یک دلیل بس که او بر چکاد بلندی ایستاده که نیازی به انکار دیگران ندارد و این موهبتی است الهی . باز هم از همان فرمول دشمن‎تراشانۀ خودم استفاده می‎کنم و می‎گویم: متجاوز از نیم قرن است که نسل‎های پی در پی عاشقان شعر فارسی حافظه‎هایشان را از شعر سایه سرشار کرده‎اند . و امروز اگر آماری از حافظه‎های فرهیختۀ شعر دوست در سراسر قلمرو زبان فارسی گرفته شود، شعر هیچ یک از معاصران زنده نمی‎تواند با شعر سایه رقابت کند. بسیاری از مصرع‏های شعر او در حکم امثال سایره درآمده است و گاه گاه در زندگی بدان تمثل می‎شود. از همان حدود شصت سال پیش که در نوجوانی سرود:

دکتر شفیعی کدکنی ـ عکس از جواد آتشباری
دکتر شفیعی کدکنی ـ عکس از جواد آتشباری

                        روزگاری شد و کس مردِ رهِ عشق ندید

                        حالیا چشم جهانی نگرانی من و توست

تا به امروز که غمگنانه با خویش زمزمه می‎کند :

                        یک دم نگاه کن که چه بر باد می‎دهیم

                        چندین هزار امید بنی‎آدم است این

بسیاری از این سخنان او حکم امثال سایره به خود گرفته‎اند. دیر زیاد آن برزگوار خداوند…

و در ادامه علی دهباشی از داریوش طلایی دعوت کرد که به صحنه بیاید و از قول سایه که در خاطراتش درباره طلایی گفته است چنین نقل کرد:

« علی اکبر خان شهنازی به من گفت که من وقتی به سن طلایی بودم به خوبی او نمی‎زدم . طلایی از نظر تکینک خیلی درست و مرتب می‎زند.»

داریوش طلایی ـ عکس از جواد آتشباری
داریوش طلایی ـ عکس از جواد آتشباری

و سپس داریوش طلایی به اجرای قطعاتی با تار پرداخت.

و پس از آن  نوبت به یلدا ابتهاج رسید تا از پدرش سخن بگوید :

کار خیلی سختی است که آدم از عزیزترین چیزی که در زندگی‎اش دارد صحبت کند. معمولاً این کار، کار من نیست ولی به هر جهت قبول کردم که صحبت کنم. برای من سایه طبیعتاً در درجه اول پدر هست . من سال‎های زیادی از زندگی‎ام را به او فکر می‎کردم، دوستش دارم و نوشته‎هایش همیشه برای من خیلی مهم بوده، همیشه خیلی برایم جدی بوده. جایی فکر کردم که باید سایه و پدر را از هم جدا کنم برای این که علاقۀ دختر به پدر چیز دیگری است و خیلی هم به من گفته‎اند که تو با تعصب و وسواس زیادی پدر را می‎بینی و درباره‎اش حرف می‎زنی. شاید زمانی این کار را کرده‎ام ولی سال‎هاست به این نتیجه رسیده‎ام که پدر و سایه هر دو برای من یکی هستند. هر دو برای من انسانی هستند که خیلی دوستشان دارم و بودنم را، همه چیزم را از او می‎دانم.همیشه در دلم به این فکر کرده‎ام که خب سال‎های گذشته، از بچگی تا الآن سایه در سکوت، در سایه بودن کار خودش را کرده، همیشه جای خودش را داشته و برای ما جای ویژه‎ای را دارد. ولی به این نتیجه رسیدم که شعر سایه برای مردم ایران خیلی عزیز است، خیلی دوستش دارند. ولی خودِ سایه از شعرش خیلی بهتر است. به کسانی که همیشه خواسته‎اند به نوعی او را ببینند و از من خواسته‎اند که واسطه باشم، گفته‎ام که خودش از شعرش خیلی بهتر است.

یلدا ابتهاج ـ عکس از جواد آتشباری
یلدا ابتهاج ـ عکس از جواد آتشباری

به نظر من سایه در ایران، در این مقطع تاریخی که ما الآن در آن هستیم، شناخته نشده. او کسی هست که دلش نمی‎خواهد شناخته بشود. ولی این وظیفۀ انسان‎هاست او را در عصری که با آن همزمان هستند بشناسند . آن چیزی که در شعر سایه برای من راه زندگی قرار گرفته، مهربانی و  دوست داشتن هست. از همه نوع بدی در همه جای زمین هست، از بدی‎ها رد شدن و خوبی‎ها را نگه داشتن و مثل ودیعه به بعدی سپردن. در شعر سایه همیشه امید هست، امید در شرایطی با سایه بوده که شاید زمانه همیشه بدترین زمانه بوده و جای امیدی را برای هیچ یک از کسانی که زندگی می‎کردند باقی نگذاشته ولی او همیشه وفادار به این امید بوده. پایه این امید و کنارش وفاداری هست، دوست داشتن هست، عشق هست که ما در خانه بی‎آنکه هیچ وقت  بر ما تعیین کند که این کار را انجام بدهید یا آن کار را انجام بدهید. این شعر را بخوانید یا آن موسیقی را گوش کنید.همیشه شرایط را فراهم کرده و انتخاب را بر عهدۀ خود ما گذاشته است. به نوعی زمینه‎اش را فراهم کرده تا جستجو کنیم، خودمان پیدا کنیم. سایه در خانۀ ما برای من مظهر عشق بوده، مظهر وفاداری بوده، برای من حضور سایه در اینجا، حضور پدرم در اینجا، حضور تمام دوستانی هست که از بچگی دیده‎ام و او اینها را در خودش حفظ کرده و وفادارترین فردی هست که من در جمع موسیقی‎دانان و شاعران دیده‎ام. این وفاداری را حفظ کرده .

عکس از مجتبی سالک
عکس از مجتبی سالک

اشعار سایه راه‎گشای زندگی است، یعنی برای من آینه‎ای است که نشان می‎دهد زندگی را چگونه باید زندگی کرد. از بچگی خیلی جدی گرفتمش .همیشه وقتی با او صحبت می‎کنم افکار و احساساتی را که در ذهنش بوده حس کرده‎ام. گاهی اوقات فکر می‎کردم شاید خیال می‎کنم ولی تقلای خودم ، سعی خودم این بوده که در لا به لای چیزهایی جستجو کنم و جاهایی دیده‎ام که این حس بدون کلام، بدون فکری که بیان شده باشد منتقل شده و دقیقاً همان شادی یا غم یا نگرانی‎ها در فکر او به من منتقل شده بود.به این نتیجه رسیدم که هر کسی به اندازه خودش مؤظف است که نه شعار بدهد، نه انتظاری داشته باشد از کسی، ولی در حد خودش همان کاری را که سایه کرده بکند. وسعت دوست داشتن ، ظرفیت دوست داشتن در سایه و انسان بودن نمونه هست. این را نه به خاطر عشق و علاقه‎ای که دختری به پدرش دارد می‎گویم. این در زندگی به من ثابت شده ؛ در همین چند روز گذشته در مواردی که پیش می‎آمد و صحبت می‎شد، دیدم .در جاهایی که حتی نگرانی‎های عاطفی‎اش برای بچه‎ها هست می‎شود آن را بیان کرد. انسانیت حرف نیست ، انسانیت عمل کردن است، زندگی کردن است. سایه آزمایشات زیادی را از سر گذرانده و من شاهد همه اینها بوده‎ام. و سعی کرده‎ام که به اندازۀ خودم به آنها وفادار باشم. یکی از چیزهایی که همیشه در مورد شعر مطرح می‎شده، خیلی بچه بودم، یک بار از او پرسیدم این شعر یعنی چی. خیلی ساکت همان بیت شعر را دوباره خواند و مرا نگاه کرد.آنجا برای من تعیین نکرد که معنای این شعر این هست . از من خواست آن را دوباره بخوانم و سعی کنم معنایش را پیدا کنم. در زندگی‎اش هم هیج وقت برای کسی، برای هنرمندی یا برای دوستی تعیین نکرده که چه چیزی خوب است و چه چیزی بد است. او کار خودش را کرده .

شب سایه ـ عکس از ژاله ستار
شب سایه ـ عکس از ژاله ستار

دغدغه روزهایی که من دارم این است که ما شاهد خیلی از زیبایی‎ها هستیم، زیبایی‎ها را تحسین می‎کنیم و بر زبان می‎آوریم ، ولی مواردی زیادی هست که دیده‎ام مرزی که سایه بین خوبی‎ها و بدی‎ها گذاشته، در آن مرزی که قرار گرفته،برای دیگران قابل درک نیست.  دیگرانی هستند که تحسین می‎کنند و می‎پسندند ولی هرگز خودشان را به این طرف که سایه هست نمی‎رسانند . احساس می‎کنم این تنهایی سختی است .احساس می‎کنم من خودم  شانسی را در زندگی داشته‎ام و زحمتی برایش نکشیده‎ام و باید از این شانتس استفاده کنم چون شاید دیگری این شانس را نداشته. آرزو می‎کردم تمام کسانی که سایه را می‎بینند، سایه را آن طوری که هست بشناسند و با کسی که می‎شناسند و تحسینش می‎کنند زندگی کنند. یعنی به شعر سایه، به گفته‎های سایه عمل کنند. خود سایه در گذر تاریخ هست و با او هم‎عصریم ، آنچه باقی می‎ماند کاغذ و کتاب هست ، ارزش‎های ادبی و شعری بسیار. ما که با این عصر زندگی می‎کنیم، چطور می‎توانیم به آن‎ها عمل کنیم. یکی از نگرانی‎های بزرگ من در زندگی از بچگی این بود که بدون سایه چه کار کنم. واقعاً اعتقادم این است که انسانی که الآن هست، از گوشت و پوست و خون، آن هست. آنی که الآن هست، هست. وقتی نیست دیگر نیست. وقتی سایه نیست دربارۀ شعرش می‎توانیم صبحت کنیم، ما شعرش را می‎خوانیم، صبحت‎هایش را تکرار می‎کنیم ولی به آن‎ها عمل نمی‎کنیم.همانطور که افشین اشاره کرد انسانیت و وفاداری به انسانیت و عدالت جزء اصلی در سایه هست و اگر شعری در بیان او جلوه می‎کند، از تکنیک شعر و ادبیات ، به همین دلیل است.

قصد پرگویی نداشتم و این چند بیت را با حذف « شهریارا» می‎خوانم:

 پدرا تو بمان بر سر این خیل یتیم/ پدرا، یارا، اندوهگسارا تو بمان

و سرانجام نوبت هوشنگ ابتهاج بود تا با دوستداران خود و جمع حاضر چند کلمه‎ای بگوید:

ه.ا.سایه ـ عکس از ستاره حیدری
ه.ا.سایه ـ عکس از ستاره حیدری

به خانم‎ها و آقایان سلام می‎کنم. مثل این که این دفعۀ دوم است .این روزها یک چیز تازه‎ای دارد رسم می‎شود. مرده‎ها زنده می‎شوند. یک بابایی در سردخانه دوباره بعد از به دار کشیدن زنده شده. حالا هم در این مراسم که باید در غیاب من صورت می‎گرفت خود صاحب عله دارد صحبت می‎کند . سومی‎اش چه خواهد بود؟ به هر صورت، این هم مغتنم است. خوب است که آدم ببیند پشت سرش چه می‎گویند. البته باید این را در نظر بگیریم که به هر حال وقتی من اینجا نشسته‎ام، یک مقدار تعارفات هم در این حرف‎ها هست. دربست این حرف‎ها را نباید پذیرفت. بعد از روز واقعه معلوم می‎شود، بعضی از دوستان میدان وسیع‎تری پیدا می‎کنند برای تاخت وتاز و حق هم دارند. شناختن من کار مشکلی نیست. ما آدم‎های صاف و ساده‎ای هستیم که به معنای واقعی از پشت کوه آمده‎ایم. این کوه بلند البرز ولایت مرا از ولایت خیلی‎ها جدا می‎کند. آدم‎های ساده شناختنشان هم ساده است. بعضی‎ها بیخود زحمت می‎کشند که نکته‎هایی پیدا بکنند و بگویند. نگفته هم معلوم است. چیز مهمی نیست. ولی خوب من موافقم و این روزها هر چه گفتم از باور خودم گفتم و با صداقت گفته‎ام. هیج چیز را به خودم نبستم. هیچ ادایی درنیاوردم. تنها توفیق من همین است و تنها چیزی است که می‎توانم به آن ببالم. باقی فرعِ قضیه هست.  یک مهارت‎هایی هست که آدم‎ها در طول زمان کسب می‎کنند و هر مهارت هم در جای خودش قیمتی دارد. در زمستان سرد شما به یک اتاق گرم احتیاج دارید، آن استاد حلبی‎ساز که با چند تا ضربه با یک لوله خرطومی یک لوله بخاری برای شما درست می‎کند، با زاویه‎های لازم، این کار در آن لحظه از هزار تا دیوان شعر مهم‎تر است. مهارت‎ها قابل کسب است، آن چیزی که گوهر اصلی است، قیمت دارد . خوش به حال کسانی که می‎توانند این مهارت‎ها را تا آن جا که ممکن است حفظ کنند یا بیان کنند. مهارت آن موقعی ارزش دارد که در بیان یک چیز با ارزش باشد وگرنه چیزی نیست . گفتم که من از پشت کوه آمده چیزی ندارم که در حضور شما قابل گفتن باشد. به هر حال خیلی ممنونم از همه.

عکس از جواد آتشباری
عکس از جواد آتشباری

از دیگر برنامه‎های نکوداشت ه.ا.سایه، نمایش سه فیلم مستند ساختۀ مجید عاشقی بود و در یکی از این فیلم‎ها بخشی از تصنیف‎های سایه که توسط حسین قوامی، عبدالوهاب شهیدی، حسین علیزاده، شهرام ناظری، علیرضا قربانی و محمدرضا شجریان اجرا شده بود پخش شد.

بخش هایی از تصنیف های سایه پخش شد ـ عکس از ژاله ستار
بخش هایی از تصنیف های سایه پخش شد ـ عکس از ژاله ستار

در پایان پرتره سایه کار فخرالدین فخرالدینی در تابلویی به وی اهدا شد.

از جمع حاضر در این مراسم می‎توان به داریوش شایگان، نجف دریابندری، ایرج پارسی نژاد، آیدین آغداشلو، فخرالدین فخرالدینی، منوچهر پارسادوست، محبوبه مهاجر، ناصرالدین پروین، داود موسایی و اصغر علمی اشاره کرد.

عکس از ستاره حیدری
اهدای پرتره سایه توسط فخرالدین فخرالدینی ـ عکس از ستاره حیدری
نجف دریا بندری ـ عکس از مجتبی سالک
نجف دریا بندری ـ عکس از مجتبی سالک

 

دکتر شفیعی کدکنی ـ عکس از مجتبی سالک
دکتر شفیعی کدکنی ـ عکس از مجتبی سالک
داریوش طلایی ـ عکس از ستاره حیدری
داریوش طلایی ـ عکس از ایون بنی طبا

 

علی دیواندری و شفیعی کدکنی ـ عکس از جواد آتشباری
علی دیواندری و شفیعی کدکنی ـ عکس از جواد آتشباری
سیمین بهبهانی وسایه ـ عکس از ستاره حیدری
سیمین بهبهانی وسایه ـ عکس از ستاره حیدری
مسعود غلامپور، علی دیواندری، داریوش شایگانف داریوش طلایی ، شهرام ناظری ـ عکس از مسیح آذرخش
مسعود غلامپور، علی دیواندری، داریوش شایگان، داریوش طلایی ، شهرام ناظری شفیعی کدکنی و سایه ـ عکس از مسیح آذرخش
عکس از مجتبی سالک
داریوش شایگان ـ داریوش طلایی و شهرام ناظری ـ عکس از مجتبی سالک
شهرام ناظری، داریوش طلایی و علی دیوانداری و سایه ـ عکس از مسیح آذرخش
شهرام ناظری، داریوش طلایی و علی دیوانداری و سایه ـ عکس از مسیح آذرخش

 

سیمین بهبهانی، نجف دریابندری و شهرام ناظری ـ عکس از مسیح آذرخش
سیمین بهبهانی، نجف دریابندری و شهرام ناظری ـ عکس از مسیح آذرخش

 

شهرام ناظری ـ عکس از مجتبی سالک
شهرام ناظری ـ عکس از مجتبی سالک

 

شب سایه ـ عکس از ژاله ستار
شب سایه ـ عکس از ژاله ستار

IMG_0002