31 Comments

 1. 1

  غ-ص

  چه شبی بوده !!!!! خوش به حال عزیزانی که قبلش “email” گرفتند و دیشب آنجا بودند!!
  حضور این همه چهره فرهنگی و اساتید نشانگر اهمیت این شب بوده واقعا خوش به حال حاضرین.
  با تشکر از آقای دهباشی عزیز

 2. 3

  مهر

  سلام
  بسیار دوست داشتم در مراسم شب به یاد ماندنی هوشنگ ابتهاج (سایه) شرکت می کردم ولی متاسفانه امروز اتفاقی در سایت مجله ی بخارا فهمیدم که دیگر دیر شده بود.
  امید به این که در مراسم شبهای دیگر زودتر مطلع شوم و بتوانم حضور داشته باشم.

 3. 4

  میثم شاهد

  با تشکر از شما . در خواست دارم از سلطان العارفین بایزید بسطامی هم در شبی تقدیر شود . اگر شد این حقیر رو هم خبر کنید تا شاید در این وضعیت بی هویتی فرهنگی عرفانی جامعه خود هوایی تازه کنم . در پناه الله…

 4. 5

  امید فرّهی

  سایه یِ بی جانشینانی همچون ” سایه ” بر سرِ فرهنگ و ادب ایران زمین مستدام باد . تا جایی که خبر به خارج از ایران و به همچون منی که امکان برگشت به کشور را ندارم میرسد، این مراسمِ بزرگذاشت برای بزرگمردی همچون هوشنگ ابتهاج ، در خور و شایسته بوده است و کم نظیر ! ضمن افسوس که امکان حضور در چنین محفلی را نداشتم ، به عنوان یک هموطن از برگزار کنندگان بسیار سپاسگزارم که در بودِ بزرگانی همچون هوشنگ ابتهاج، آنان را ارج می نهند .

 5. 6

  بهنام

  با درود.
  خوش به حال کسانی که در این جمع پرشکوه حضور داشتند.من در بیشتر شب های بخارا که به واسطه ایمیل دعوت شده ام حضور داشتم.اما متاسفانه برای این شب باشکوه هیچ ایمیلی به من نرسید.حتی حاضر بودم روی زمین بنشینم اما باشم.

 6. 7

  Fariborz

  As I see it was a great night. I wish I was there. I don’t know what I am doing here far far away from Iran. I think Shajarian should come too. Sayeh helped him a lot. I also would like to take this opportunity to thank Mr. Dehbashi for his priceless efforts.

 7. 8

  مریم پاکدامن

  بنده نیز مثل سایر دوستان از نبودن در این جمع بزرگان تاسف میخورم و امیدوارم در برنامه های دیگر از این دست امکان حضور داشته باشم .

  لازم به ذکر است ، از زحمات آقای دهباشی به جهت برگزاری چنین محفل های بینهایت تشکر میکنیم.

  در پناه حق، بهشتی باشید

 8. 9

  محسن سليماني

  خداوند سایه شاعر بزرگ« سایه» را بر سر شعر فارسی مستدام کند. چنین باد

 9. 10

  علی

  باتشکر از جناب دهباشی عزیز که با برگزاری شبهای بخارا از مفاخر وفرهیختگان کشور عزیزمان ایران تجلیل بعمل می اورند . تایبی ـ مشهد

 10. 11

  بت

  سلام . چرا ایمیل اطلاع رسانی برگزاری شب های بخارا را پیش از برگزاری برای همگان ارسال نمی کنید؟ من دوست داشتم شرکت کنم اما هیچ ایمیلی جهت اطلاع رسانی برای من ارسال نشده و از کامنت های دیگران هم مشخص است که برای آنها نیز همین اتفاق افتاده است.

 11. 12

  غلامرضارحیمی

  باسلام وخسته نباشیدبه استاد عزیزدهباشی ای کاش میشد که درچنین محفلهای باشکوه شرکت کرد اما…..ازنزدیک اساتیدی رامشتاقانه ملاقات کرد که سالهای سال ارزوی ان دارم امیددارم چنین شبهای تمامی نداشته باشد شایدکارگری بیش نبوده باشم اماهمیشه باکتاب باشعرزندگی کردم هرچند ادبیات کارگری درایران به فراموشی سپرده شده ولی امیدوارم مجدداشکوفا شود شب کارگر یادتان نرود

 12. 13

  مهر

  من هم واقعا دوست داشتم که در این شب بیاد ماندنی و با شکوه حضور داشتم. ولی افسوس!… که برای این شب ایمیلی دریافت نکردم.

 13. 14

  پروانه کاظمی

  چه شب باشکوهی، درود بر شما و سپاس برای تلاش ارزنده تان در خدمت به فرهنگ و ادب ایران

 14. 15

  هاشم حسینی

  شبی با سایه
  که روشنای سحر را شکوفا ساخت…

  با آرزوی بهروزی

 15. 16

  اسداله مشرف زاده

  باسپاس فراوان از جناب دهباشی عزیزو فر هیخته که تلاش این بزرگوار در انتشار وزین مجله بخارا،بویژه شب های ماندگار بخارا قابل ستایشی وصف ناشد نی میباشد. من تقریبا از تمامی آنها با گزاردن در وب و سپس در فیس بوک د ر باز انتشار آن به وظیفه ام عمل میکنم وامیدوارم جناب دهباشی همواره سلامت وشاداب بو ده وسالهای سال در کنار مردم ایران باشند

 16. 17

  محمد رضا صادقی

  اعتراض کردم که با این همه گرفتاری و وضعیت بد جسمی چرا اینقدر به‌خودت فشار میآوری؟ جوان لاغر اندام و رنگ پریده با چهره‌ای بیمارگونه در حالیکه نفس نفس می‌زد گفت” این هنرمندان و اندیشمندان، (( بزرگان)) فرهنگ ایران هستند، من هم تا زنده‌ام می خواهم (( حمال )) فرهنگ این سرزمین باشم”!
  فکر می‌کنم چهل سال پیش بود.
  با نگاهی به کارها و فعالیت‌های او و حجم خدماتی که تابحال انجام داده روشن است که دهباشی گرامی و عزیز اکنون خود، در زمره مفاخر فرهنگ ایران است!

  پایدار باشی دهباشی ارجمند

 17. 18

  میلاد

  آقای دهباشیِ عزیز، یه دونه ای.

 18. 19

  سالار عبدالمحمّدیان

  عالی بود: کاش بودیم.

  بدون شک سایه یکی از دو سخن پرداز بزرگ زنده ی زبان پارسی است: سایه، حافظ امروزمان است و بیضایی، فردوسی امروز. دیر زیند هر دو و آقای دهباشی، گوهر شناس یگانه فرهنگ معاصر.

 19. 20

  مريم

  شب سایه در ۱۳۷ شب بخارا؛ بی نظیر بود. چنان انسانی برگزار شد که دومی نداشت. ممنون از همه زحمتکشان مجله بخارا.
  داشتن زحمت کش فرهنگی چون علی دهباشی از افتخارات فرهنگی معاصر ماست. زنده باد این روحیه فرهنگ پرور و به امید روزی که همه ما چون علی دهباشی فقط دغدغه حفظ و گسترش فرهنگ و هنر این سرزمین را داشته باشیم.

 20. 21

  مريم تقديسي

  آقای دهباشی عزیز با عرض سلام و خسته نباشید
  من هم با خودم فکر می‌کردم چرا این دعوت‌نامه به موقع به دستم نرسید ولی متوجه شدم افراد بسیاری وضعیت‌شان مثل من بوده است. به هر حال با دیدن گزارشات این شب بزرگ خیلی حسرت خوردم و دلم سوخت. علت را نمی‌دانم و با توجه به عده کثیر مخاطبین شما سوال هم نمی‌کنم. به امید دیدار در شب‌های آینده و با تشکر فراوان از شما به خاطر زحمات ارزشمندتان برای زنده نگه داشتن فرهنگ اصیل ایرانی. واقعاً خسته نباشید. ارادتمند شما. مریم تقدیسی.

 21. 22

  dehbashi

  با سلام. متأسفانه ما هم نمی دانیم چی شد که ایمیل دعوت نامه ها به تعداد کثیری نرسید. ظاهراً اختلالی به وجود آمد و ما هم در همان شب با عدم حضور خیلی کسان که می شناختیم و نیامدند متوجه شدیم. به هر جهت از این بابت متأسفیم.

 22. 23

  mina kaboodvand

  یکی از به یاد ماندنی ترین اتفاقات زندگیم شرکت در این مراسم بود

  هزاران بار سپاس از بانی آن جناب دهباشی عزیز

 23. 24

  اشرفی

  سپاس فراوان از تمام کسانی که قدر اساتید این سرزمین را میدانند خدا میداند وقتی برگزاری چنین شب بزرگی را شنیدم چقدر خوشحال شدم . از آرزوهای بزرگ من دیدن استاد سایه از نزدیک میباشد، شاعر نیستم فقط از علاقه مندان فرهنگ این آب و خاکم و از دوستاران استاد سایه. اینم حرف دلم برای استاد سایه که اگر ارزشی داشت نشان دهید.

  ماهتابم خفته است
  آفتابم دیگر نیست
  “سایه” ام هست هنوز
  من چراغی دارم

 24. 25

  شيرين

  سایه چو شمع شعله در افکنده اى به جمع
  زین داستان که با لب خاموش مى کنى

 25. 26

  شيرين

  امشب شب یلداستى،
  بزمى چنین اراستى،
  ما را به دعوت خواستى

  هر شب تو را یلدا بود،
  بزمت چنین بر پا بود،
  ما را در اینجا جا بود

  با احترام به سایه

 26. 27

  عباس ياري

  وامدار بزرگانی چون استاد دهباشی گرامی هستیم که چراغ فرهنگ این سرزمین را با چنگ و دندان، روشن نگاه‌داشته‌اند.

 27. 28

  آزیتا

  «ارغوان بیرق گلگون بهار
  تو برافراشته باش»……..

  بیش از شعرهایش که همیشه در دسترس ما خواهد بود
  کلام نغز و طنز گونه اش را دوست دارم
  سایه اش مستدام

  و سپاس از استاد دهباشی عزیز

 28. 29

  abbasqasemi

  سایه اش برما باد مادام در هرزمان نامدگان ویا رفتگان

 29. 30

  مراد دانيال نيا

  چه بگویم!تلاشهای این مرد بزرگ را چگونه ارج بنهم ؟هر وقت یاد علی دهباشی و ان همه مصایبی که برای در اوردن بخارا بر خود هموار میکند می افتم بغض گلویم را میفشرد .کار سترگی که این مرد انجام میدهد کمتر از کار فردوسی بزرگ نیست مردی که تمام مایه وبضاعت فکری وجانش را برای ارج نهادن مفاخر ملی ما در طبق اخلاص نهاده است واین مایه ی شرمساری ماست که در این راه صعب یار شاطر که نه !گاهی بار خاطریم بر تمامی کسانی که وسع مالی وعشق ایران راهردو باهم دارند واجب است که این بدعت فرخنده ای را که علی دهباشی در تجلیل از بزرگان نهاده است را ادامه دهند ودر سالیان بعد هم یک جایزه ی ادبی به ان بیفزایند و ان را برای دل گرمی وتجلیل از اهل قلم به نام جایزه ی علی دهباشی جاودان سازند درود بر شرف این مرد بزرگ وایثران دوست

 30. 31

  احمد رضا نظری چروده

  به گمان من بهتری ن گفته سخن شفیعی درباره سایه است نمی دانم پنجاه سال پیش سایه گفته است گل زردو گل زردوگل زرد/بیاباهم بنالیم از سردرد/عنان تادرکف نامردمان است/ستم بامرد خواهد کرد نامرد/ودر زمان خود سخن بسیارمهم بود

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2016 Developed By Nasour Naghipour