6 Comments

 1. 1

  رضا شوشتری

  دو جلد ترجمه استاد موحد دارم استفاده وافری از آن بردم وبانظریه دکتر رسوا جعفریان موفقم

 2. 2

  رضا شوشتری

  ابن بطوطه همانند ابن خلدون از فرهنگ و شهریگری سرزمین فارس یا ایران با عظمت یاد کرده و حتی در شوشتر (تستر) دانشمندانی را ملاقات نموده که بر تمام دانشها چیره بوده اند.

 3. 3

  رضا شوشتری

  ابن بطوطه در سفرنامه خود در هنگام ورود به شوشتر گفته است که بوسیله جسر به این سمت رودخانه آمده اند و ظاهراً شادروان در قرن ۸ ویران شده بود.

 4. 4

  رضا شوشتری

  مسجد جامع شوشتر:
  در شهر باستانی شوشتر بعد از فتح مسلمانان و اسلام آوردن مردم واحد جدیدی به شهر افزوده شد که همان مسجد است، مهمترین آنها مسجد جامع است که در سال ۲۵۴ قمری در زمان سیزدهمین خلیفه عباسی المعتزبالله المتوکل که در زمان امام حسن عسکری (ع) خلافت می کرد، کار ساختمان آن را آغاز کردند. پس از او خلفای دیگری در این باب کوشیدند تا این که در زمان خلیفه بیست و نهم المسترشد بالله آن را به پایان رساند این که می گویند: امام حسن (ع) و یا امام رضا(ع) در این مسجد نماز گزارده درست نیست، زیرا در آن زمان مسجد بنا نشده بود. قبل از پوشش کنونی، سقف مسجد به وسیله شاه چوب هندی مسقف شده بود و بر طبق کتیبه موجود در مسجد که دارای تاریخ سال ۱۲۱۳، ۱۱۷۵، ۹۳۳، ۶۸۳ ،۴۴۵ هجری قمری است معلوم می شود که مسجد جامع شوشتر در قرون بعد به کرات تعمیر و مرمت شده است. شبستان اصلی مسجد در طرف جنوب واقع شده، در شبستان منبر چوبی نفیسی قرار دارد که طبق کتیبه، نام (منصور ابواحارث) و تاریخ صفر سال۴۴۵ هجری قمری بر روی آن حک گردیده است. بر دیواره شبستان مسجد کتیبه گچ بری با مضمون سوره یاسین حک شده.

 5. 5

  رضا شوشتری

  (هرکدام از خلفای عباسی که در مسجد کارهایی را انجام داده است کتیبه ای از کار خود به یادگار گذاشته است. مسجد در گذشته دارای تعداد بیشتری کتیبه گچی و سنگی بوده که متاسفانه در تعمیرات دهه چهل و بعد از آن از بین رفته است.)

  مسجد در طرف شمال دوازده ردیف ستون و در طرف جنوب هشت ستون دارد که بلندی هرکدام از ستونها در حدود پنج متر است. از مشاهده قوس طاق ها و ایوان رفیع و شبستان آن که به شیوه معماری دوره ساسانی ساخته شده است، قدمت بنا و تعلق آن به اوائل اسلام تا حدودی روشن می شود. مسجد دارای حیاط وسیع و ستونهای قطور و بسیار محکمی می باشد به طوری که قطر هر ستون بیش از یک و نیم متر است و بنای آن بیشتر از سنگ و آجر است و دارای منبری قدیمی است که قدمت آنرا ۷۰۰ سال نوشته اند، در قسمت راست منبر نوشته هایی به خط کوفی از جنس تخته بریده شده است. ساختمان مناره مسجد را به دوران چوپانیان و شیخ اویس بن شیخ حسن چوپانی نسبت می دهند. (فهرست بناهای تاریخی و اماکن باستانی ایران، تالیف نصراله مشکوتی، نشیه سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران، تهران۱۳۴۹) بنای مناره مسجد جامع در سال ۸۲۲ هجری بوده است و چون کج شده بود در قرن دوازدهم قفسه اش را از ترس انهدام تا حد مقرنس برداشتند و در سنوات انقلاب مشروطیت که آن را در جنگ های محلی سنگر قرار داده بودند و قسمتی از طرف مشرق آن خراب گردید، در وسط آن میلی استوانه شکل از آجر ساخته شده که روی آن با کاشی زیبا مفروش است و بر تمامی آن کلمه الله اکبر نوشته شده است.

 6. 6

  رضا شوشتری

  بلندی مناره ابتدا ۲۶ متر بوده و قسمت بالای آن تخریب گردید، هم اکنون در حدود ۱۸ متر است مسجد جامع روز جمعه میعادگاه عاشقان الله یعنی محل برگزاری نماز جمعه است. (عباس میریان، جغرافیای تاریخی خوزستان، چاپخامه بوذرجمهر، تهران ،۱۳۵۲)

  مسجد جامع در گذشته دارای یک حوض بزرگ بوده که توسط قناتی که از نهر داریون آب می گرفته پر می شد. شکل ستونهای جلوی مسجد در دهه ۴۰ به بنا الحاق شده اند و در گذشته حمامی که در پشت مسجد قرار داشت در وقف مسجد بوده است.

  متون تاریخی:برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مسجد جامع به کتب مرجع زیر مراجعه کنید:
  ۱-نجم الملک، عبد الغفار ابن علی ابن محمد، سفر نامه خوزستان، محمد دبیر سیاقی، تهران انتشارات علمی سال ۱۳۴۱
  ۲-فوا –مادام وژان، سفرنامه دیولافوا، ترجمه- همایون فره وشی، انتشارات قصه پرداز، چاپ پیک ایران، تهران،۱۳۷۸
  ۳-لسترنج– گای، جقرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی، ترجمه محمود عرفان –تهران بنگاه وترجمه ونشر کتاب سال ۱۳۳۷
  ۴-شوشتری،میر عبداللطیف،تحفه العالم و ذیل التحفه،تهران،انتشارات طهوری،۱۳۶۳
  ۵-شرف الدین شوشتری، قاضی نورالدین، مجالس المومنین، تهران–انتشارات اسلامیه ۱۳۷۵
  ۶-کسروی، احمد، تاریخ پانصد ساله خوزستان،چاپ بهمن، تهران، ۱۳۷۳
  ۷-علاء الملک بن نورالله شوشتری، فردوس در تاریخ شوشترو برخی از مشاهیر آن، تهران، انجمن آثار ملی
  ۸-تذکره شوشتر، سید عبدالله جزایری، چاپخانه حیدری
  ۹-سفرنامه ابن بطوطه، ترجمه محمد علی موحد، بنگاه ترجمه و نشر کتاب،۱۳۳۷(این سفرنامه مربوط به اواخر قرن ۸ه‍.ق. میباشد)
  ۱۰- تاریخ پانصد ساله خوزستان، احمد کسروی، انتشارات خواجو
  ۱۱-آثار و بناهای تاریخی خوزستان – احمد اقتداری، انتشارات انجمن ملی، تهران
  ۱۲-نگاهی به تاریخ خوزستان، نوشته نیره زمان رشیدیان،‌ انتشارات بوعلی،‌ تهران، ۱۳۶۷
  ۱۳-قزوینی- ذکریا؛ عماد الدین ابن محمد ابن محمود قزوینی؛ آثار البلاد واخبار العباد، ترجمه رحمان شرافکندی
  ۱۴-شوشتر یعنی خوبتر-اکرم مریدی شوشتری، موسسه انتشارات آیات،چاپ اندیشه، اهواز
  ۱۵-شوشتر در گذر تاریخ از عهد باستان تا انقلاب اسلامی – محمد تقی زاده، موسسه مطبوعاتی دارالکتاب
  ۱۶-خوزستان و تمدن دیرینه آن – ایرج افشار سیستانی جلد اول انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال۷۳

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2016 Developed By Nasour Naghipour