شب تکیه دولت

به دنبال برگزاری شبهای «میدان توپخانه»، «باغهای تهران» و «خیابان مولوی»، مجله بخارا در ساعت پنج بعد از ظهر عصر شنبه هفدهم آذر ۱۳۹۷ «شب تکیه دولت» را در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌کند. در این مراسم دکتر ناصر تکمیل‌همایون و علیرضا قاسم‌خان سخنرانی خواهند کرد. سپس فیلم مستند «تکیه دولت» به نمایش در می‌آید.
تکیه دولت که از آن با عناوین دیگری همچون تکیه همایونی دولتی، تکیه قصر، تکیه بزرگ شاهی نیز نام برده شده‌است، بنایی است که در عهد ناصرالدین شاه قاجار و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه‌خوانی در ایام عاشورا در تهران قدیم برپا شد. تکیه دولت نه‌تنها به لحاظ معماری و جنبه‌های تاریخی بلکه از لحاظ اجرای مراسم باشکوه تعزیه نیز دارای اهمیت خاصی بوده‌است.
این ساختمان در سویه جنوب خاوری کاخ گلستان و در جنوب باختری شمس‌العماره، شمال سبزه‌میدان و روبه‌روی مسجد شاه تهران جای گرفته بود. ساختمان تکیه در سه طبقه و به شکل گِرد و آجری به قطر تقریبی شصت متر و به بلندای ۲۴ متر بود. مساحت آن حدود ۲۸۲۴ متر مربع و در میانه صحن تکیه، سکوی گردی وجود داشت که برای اجرای تعزیه در نظر گرفته شده بود.

خانه اندیشمندان علوم انسانی ـ خیان نجات‌الهی، چهارراه ورشو، تالار فردوسی